Wikibiopedia

 

Silke Leffler

Silke Leffler (* 1970 w Vorarlberg, Austria) jest niemiecką projektantką i ilustratorką.

Życie

Silke Leffler dorastała w różnych krajach europejskich, m.in. w Austrii, Holandii i południowych Niemczech, a także w różnych krajach afrykańskich; w czasie nauki w gimnazjum neusprachlichen Zweig des St.-Gotthard-Gymnasium mieszkała w Hengersbergu w Dolnej Bawarii. Po ukończeniu szkoły średniej w 1989 r. odbyła praktykę w zawodzie krawca, a następnie studiowała projektowanie tkanin. Mieszka i pracuje na wsi w pobliżu Rottweil. Artystka jest mężatką i ma troje dzieci.

Praca

Pracowała w studiu projektowym w Anglii, a w 1996 r. założyła własną firmę jako niezależny projektant tkanin. Wśród jej referencji znajdują się również zlecenia od dużych firm. Jej zamówienia obejmują bieliznę pościelową, wszelkiego rodzaju tekstylia oraz dywany. Od 1998 r. coraz częściej otrzymuje zlecenia od dużych wydawnictw i od tego czasu ilustruje książki (zwłaszcza dla dzieci), kalendarze, pocztówki i inne druki.

Bardzo typowe dla jej stylu, a jednocześnie stanowiące jej znak rozpoznawczy, są bardzo pomysłowe ilustracje, utrzymane w formie kolaży z wieloma pięknymi szczegółami, w których relacje obiektów względem siebie często różnią się bardzo mocno, a jednocześnie są celowe. Łączy techniki klejenia i malowania. Jej materiały są często różnego rodzaju: na pchlich targach kupuje stare nuty i zeszyty, a także listy i stare mapy, tapety, znaczki i papier pakowy. Często są one cięte na odpowiednie kształty i łączone ze sobą. W ten sposób przedstawia widzom własną interpretację baśni i tworzy obrazy pobudzające wyobraźnię. Silke Leffler czerpie inspirację do swoich prac z natury środowiska domowego, a także z rozmów i obserwacji dzieci. W międzyczasie Silke Leffler zdobyła międzynarodowe uznanie. Za niektóre swoje ilustracje książkowe otrzymała nagrody i wyróżnienia.

Jej dotychczasowe publikacje obejmują niezliczone książki, zwłaszcza dla dzieci (najnowsza: "Emma im Knopfland" Ulrike Rylance, wydana w lutym 2011 r.), a także albumy fotograficzne, notatniki, książki upominkowe, ale także pocztówki i przedmioty dekoracyjne.

Zaprojektowała w IKEA pluszową zabawkę wilka Lufsig, która w grudniu 2013 r. stała się znakiem protestu w Hongkongu.

Nagrody

1997 I nagroda za projekt etykiety na wino dla Spago's Tokyo/Japan, Beverly Hills/USA

1998 Nagroda dla Młodych Projektantów Fundacji Reinhold-Beitlich, Tybinga

2004 I nagroda "Najpiękniejsza książka dla dzieci w Austrii w 2003 roku" za "Książkę z bajkami

2004 Nagroda Miasta Wiednia za książkę dla dzieci "Freunde lässt man nicht im Stich".

2005 Nagroda Miasta Wiednia za książkę dla dzieci "Der Blumenball" (Bal kwiatów)

2006 Austriacka Nagroda Książki dla Dzieci i Młodzieży, włączenie książki "Der Tageschlucker" do księgi honorowej

2006 Dyplom z okazji II Triennale Ilustracji w Tallinie (TIT 2006), Estonia

Zobacz także

Dziesięć wyjątkowych książek na Dzień Andersena

Najpiękniejsza książka w Austrii

Nagroda miasta Wiednia za książkę dla dzieci

Austriacka Nagroda Państwowa w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności