Wikibiopedia

 

Sandra Ávila Beltrán

Sandra Ávila Beltrán (ur. 11 października 1960 w Baja California) aka La Reina del Pacifico (Królowa Pacyfiku) - meksykańska handlarka narkotyków, która została aresztowana w 2007 roku i poddana ekstradycji do USA w 2012 roku. Uważa się ją za jedną z niewielu kobiet, którym udało się osiągnąć rolę przywódczą w meksykańskich kartelach narkotykowych. Jej historia podobno posłużyła autorowi Arturo Pérez-Reverte za wzór dla jego postaci Teresy Mendozy w powieści Królowa Południa.

Kariera karna

Sandra Ávila Beltrán urodziła się 11 października 1960 roku jako córka Maríi Luisy Beltrán Félix i Alfonso Ávila Quintero. Jej wujem jest Miguel Ángel Félix Gallardo, który w latach 80. zdominował handel kokainą w Meksyku. Kolejnym wujkiem jest Juan José Quintero Payán, który został poddany ekstradycji do USA za handel narkotykami. Podobno miała też romanse z lordami narkotykowymi z kartelu Sinalao, takimi jak Ismael Zambada García czy Ignacio Coronel. W latach 90. mówi się, że była ważnym łącznikiem między meksykańskim kartelem narkotykowym Sinaloa Cartel a kolumbijskim kartelem narkotykowym Norte del Valle ze względu na związek z kolumbijskim bossem narkotykowym Juanem Diego Espinosa Ramirezem (pseudonim el Tigre). Razem, para rzekomo transportowała na dużą skalę kokainę z Kolumbii do Meksyku drogą morską. Po porwaniu jej syna i zapłaceniu okupu w wysokości pięciu milionów dolarów, dowiedziała się o niej meksykańska policja. Od 2002 roku ukrywała się pod innym nazwiskiem. 28 września 2007 roku została aresztowana w Mexico City.10 sierpnia 2012 roku Sandra Ávila Beltrán została poddana ekstradycji na Florydę w USA, gdzie postawiono jej zarzut handlu narkotykami. 25 lipca 2013 r. została skazana przez sąd w Miami w USA na 70 miesięcy więzienia, ale po ugodowym załatwieniu sprawy została przekazana do Meksyku już w sierpniu 2013 r., gdzie natychmiast została ponownie aresztowana za pranie pieniędzy i skazana na pięć lat więzienia. W lutym 2015 roku została zwolniona z więzienia, ponieważ sędzia federalny uznał, że nie można jej skazać dwa razy za to samo.

Publiczny

O niej śpiewa się w narcocorridos jako La Reina del Pacifico.

Literatura

Julio Scherer García, La Reina Del Pacifico: Es La Hora De Contar. Mexico City 2008, ISBN 978-9708100632.

Judith Ann Warner: Women and Crime: A Reference Handbook (Contemporary World Issues). Wydawca: ABC-Clio Inc (19 lipca 2012), ISBN 978-1598844238.

Pokrewne

Enedina Arellano Félix

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności