Wikibiopedia

 

Sofía Reyes

Sofía Reyes (ur. 25 września 1995 w Monterrey; prawdziwe nazwisko Úrsula Sofía Reyes Piñeyro) - meksykańska piosenkarka pop. Od 2018 roku zdobyła sławę dzięki międzynarodowym hitom, takim jak 1, 2, 3 i R.I.P.

Biografia

Kiedy Sofía Reyes miała 6 lat, babcia nauczyła ją grać na fortepianie. Później brała lekcje śpiewu i uczęszczała do szkoły aktorskiej i śpiewu, a w końcu do “szkoły muzyki rockowej”. Wraz z ojcem i przyjaciółmi, w wieku kilkunastu lat wykonywała również własne piosenki jako muzyk uliczny. W wieku 16 lat przeniosła się do Guadalajary i przez dwa lata była członkinią tamtejszej grupy dziewczęcej. Zaczęła publikować własne piosenki w internecie i wpadła w oko amerykańskiemu piosenkarzowi Prince’owi Royce’owi. Podpisał ją do swojej własnej wytwórni, D’Leon Records. Przeprowadziła się do Los Angeles w Stanach, aby kontynuować swoją karierę. W 2013 roku wydała swój pierwszy singiel Forever Now, a już rok później miała swój pierwszy hiszpańskojęzyczny hit Muévelo, na którym wspierał ją Portorykańczyk Wisin z odnoszącego sukcesy duetu Wisin & Yandel. Piosenka uplasowała się na liście Billboard’s Hot Latin Songs w USA, a także w Hiszpanii, gdzie w 2015 roku utwór utrzymał się na listach przebojów przez ponad pół roku i pokrył się platyną. Wraz z Prince Royce’em w 2016 roku pojawił się kolejny hit - Solo yo, który osiągnął numer 1 na liście przebojów Latin pop w USA. Wzięła udział jako wokalistka w utworze How to Love Casha i miała niewielki taneczny hit.

Debiutancki album Sofíi Reyes “Louder!” ukazał się na początku 2017 roku. Choć uplasował się tylko na amerykańskiej liście przebojów latynoskich, to i tak osiągnął status złota wśród wydawnictw latynoskich. W kolejnym roku ukazała się jej najbardziej udana piosenka 1, 2, 3. Wspierali ją Jason Derulo i De La Ghetto, a szczególny sukces odniosła z nią w Hiszpanii, gdzie dotarła do numeru 5 i pokryła się potrójną platyną. Ale po raz pierwszy znalazła się również na listach przebojów w innych krajach europejskich, takich jak Szwajcaria i Austria. Latem zaśpiewała Vamos por la estrella, oficjalny hymn reprezentacji Meksyku na mistrzostwa świata. Kolejny hit poza latynoskim popem miała w 2019 roku z R.I.P. z udziałem Rity Ory i brazylijskiej Anitty w roli supportu.

Dyskografia

Albumy

Głośniej! (2017; USA: Złoto (łac.))

Single

Więcej singli

Forever Now (2013)

Llegaste tú (feat. Reykon, 2016; US: Gold (Latin))

Vamos por la estrella (z Paty Cantú & Kap G, 2018)

Qué ha pasao? (z Abrahamem Mateo, 2019)

A tu manera (Corbata) (z Jhay Cortez, 2019)

Idiota (2020)

Cuando estás tú (z Piso 21, 2020)

Mal de Amores (z Becky G, 2022; US: Platinum (Latin))

Marte (z Maríą Becerrą, 2022; US: Gold (Latin))

Casualidad (z Pedro Capó, 2022)Wkłady gościnne

Jak kochać / Cash Cash z udziałem Sofíi Reyes (2016)

Bittersweet / Yellow Claw z udziałem Sofíi Reyes (2018)

Lo siento / Beret z udziałem Sofíi Reyes (2019)

Il tuo profumo / Fred De Palma z udziałem Sofíi Reyes (2019)

Music Sales Awards

Uwaga: Nagrody w krajach z tabel lub rubryk wykresu można znaleźć w tym samym.

Pokrewne

Alexa Feser

Ana Bárbara

Zión Moreno

Ángela Aguilar

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności