Wikibiopedia

 

Iliana Alvarado

Iliana María Alvarado (ur. 18 lutego 1960 r.), legalne nazwisko Iliana María Alvarado-Dembowska, jest polską tancerką baletową, choreografem i nauczycielem tańca.

Życie

Alvarado uczęszczała do Escuela Nacional de Arte w Hawanie do 1979 roku, a następnie odbyła dwuletni staż w Ballet Nacional de Cuba pod kierunkiem Alicii Alonso, Laury Alonso, Alberto Mendeza, Joaquina Banegasa i innych. W latach 1982-1983 kontynuowała naukę u Barbary Kasprowicz, Gerarda Wilka, Serge'a Golovine'a i Roselli Hightower podczas staży w Barcelonie i Tarragonie. Z grupą Liceo de Barcelona wykonywała własne choreografie oraz choreografie Kasprowicz do muzyki Johanna Sebastiana Bacha i Enrique Granadosa.

Jako stypendystka rządu francuskiego, w 1984 roku ponownie pobierała lekcje u Golovine'a i uczęszczała na zajęcia taneczne do Wilka, Andrzeja Glegolskiego i Gilberta Meyera. Kolejny staż odbyła w 1988 roku w Ballet Royal Wallonie Charleroi u Menia Martineza, Wojciecha Rybaka i Jorge Lefevre. Podczas pobytu na Hawajach w 1996 roku uczyła się tańca hula u Ulu Zuttermeister, tańca koreańskiego u Mary Jo Freshley oraz tańca japońskiego i chińskiego u Diane Letoto. Brała udział w warsztatach Butoh z Ko Murobushi podczas ImpulsTanz Vienna International Dance Festival w 2001 roku. W latach 2004-2005 odbyła staż pedagogiczny w Centre National de Danse w Paryżu.

Alvarado pracowała jako tancerka w Operze Narodowej Teatru Wielkiego w Warszawie, w Teatrze Operetki Warszawskiej oraz w Silva Regnum Company. W latach 1988-1992 była choreografem w Teatrze Luigi Pirandello w Agrigento. W 1995 roku prowadziła zajęcia w szkole baletowej w Bremie, a w ramach własnych projektów współpracowała z muzykami jazzowymi i artystami muzyki współczesnej, teatrami, operami i telewizją, brała udział w akcjach i performansach artystycznych, produkcjach wideo i filmach.

W 1993 roku przygotowała choreografię do spektaklu Tańcząc w Lughnasie (Lughnasa - czas tańca) Briana Friela w reżyserii Judy Friel w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W 1999 roku w łódzkiej operze przygotowała choreografię do Genezis z Ducha (wg Juliusza Słowackiego) Marcina Jerzego Krzyżanowskiego. W 2000 roku przygotowała choreografię do opery Dialogues des Carmélites Francisa Poulenca w Operze Łódzkiej w reżyserii Krzysztofa Kelma. W 2000 roku przygotowała choreografię do opery Akhenaten Philipa Glassa w Operze Łódzkiej w reżyserii Henryka Baranowskiego. W 2004 roku przygotowała choreografię do baletu Absolutna Przejrzystość o życiu Edyty Stein z muzyką Marcina Krzyżanowskiego w Operze Dolnośląskiej we Wrocławiu. W 2013 roku przygotowała choreografię do spektaklu "Kafka tańczy" Timothy'ego Daly'ego w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie w reżyserii Lecha Mackiewicza. Alvarado pracowała również jako nauczycielka baletu i tańca w Okręgowej Szkole Muzycznej w Teltow-Fläming.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności