Wikibiopedia

 

Enedina Arellano Félix

Enedina Arellano Félix de Toledo (* 12 kwietnia 1961 w Mazatlán, Sinaloa) to meksykańska handlarka narkotyków, która wraz z braćmi założyła kartel Tijuana i odgrywała ważną rolę jako księgowa organizacji przestępczej. Od czasu aresztowania wielu jej braci w latach 2000, uważana jest za przywódcę organizacji. Enedina posługuje się pseudonimami La Jefa i Narcomami i żyje w odosobnieniu.

Kariera

Enedina Arellano Félix urodziła się w 1961 roku w Sinaloa w rodzinie handlarzy narkotyków. W 1977 roku, mając szesnaście lat, Enedina marzyła o zostaniu królową karnawału w Mazatlán, ale porzuciła to marzenie po tym, jak jej dwaj bracia, Ramón i Benjamín, byli poszukiwani zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i rząd meksykański. W tym czasie jej starsi bracia pracowali dla Miguela Ángela Félixa Gallardo, który ostatecznie załatwił im korytarz narkotykowy w Tijuanie w stanie Baja California. Enedina uzyskała tytuł licencjata z rachunkowości na prywatnym uniwersytecie w Guadalajarze. W połowie lat 80. Enedina pracował w rodzinnym biznesie, ale nigdy nie był uważany przez władze za widocznego szefa kartelu z Tijuany. Przez większość lat 90. kartel w Tijuanie był kierowany przez jej sześciu braci, a Enedina doradzała im i pomagała w praniu pieniędzy i zarządzaniu finansami. Po upadku finansowego masterminda kartelu w 2000 roku, Enedina przejął to stanowisko. Początkowo pracowała za kulisami jako osoba piorąca pieniądze dla kartelu z Tijuany, ale przejęła je po aresztowaniu w 2008 roku jej brata Eduardo Arellano Félixa.

Gdy większość jej braci była uwięziona lub nie żyła, Enedina zarządzała finansowym aspektem organizacji, nadzorowała sojusze i przejęła przywództwo kartelu w Tijuanie u boku Luisa Fernando Sáncheza Arellano (przed jego aresztowaniem w 2014 roku). Jej wcześniejsze kontakty z dostawcami narkotyków w Kolumbii pozwoliły organizacji utrzymać się na powierzchni. Enedina pomogła zastąpić stare i brutalne praktyki swoich braci, którzy przewodzili kartelowi z Tijuany, zanim zostali aresztowani lub zabici, bardziej “biznesową wizją”. W razie potrzeby jednak i ona była gotowa uciec się do przemocy. Zawierała sojusze z innymi organizacjami przestępczymi. Drug Enforcement Administration (DEA) i meksykańskie media opisują Enedinę jako pierwszą i jedną z niewielu kobiet, które stanęły na czele organizacji przestępczej na świecie, poza Sandrą Avilą Beltran w Meksyku, działalności tradycyjnie zarezerwowanej dla mężczyzn.

Rodzina

Enedina jest siostrą byłych przywódców kartelu: Benjamína, Carlosa, Eduardo, Francisco Javiera, Francisco Rafaela i Ramóna. Mąż Enediny, Luis Raúl Toledo Carrejo, został w 2005 roku oskarżony przez Departament Skarbu USA o powiązania z kartelem z Tijuany. Alicia Arellano Félix, siostra Enedina, jest obecnie jednym z przywódców kartelu z Tijuany.

Film i Telewizja

Enedina Arellano Félix jest portretowana przez Mayrę Hermosillo w serialu Netflixa Narcos: Mexico.

Pokrewne

Sandra Ávila Beltrán

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności