Wikibiopedia

 

Emma Coronel Aispuro

Emma Coronel Aispuro (* 1989 w Santa Clara w amerykańskim stanie Kalifornia w pobliżu San Francisco) - meksykańsko-amerykańska podejrzana o handel narkotykami i członek przestępczości zorganizowanej. Dała się poznać jako żona mafijnego bossa Joaquína Archivaldo Guzmána Loery (El Chapo), byłego szefa kartelu Sinaloa. Została aresztowana na międzynarodowym lotnisku Washington Dulles 23 lutego 2021 roku. Jest oskarżona o udział w międzynarodowym handlu narkotykami oraz o kontynuowanie działalności męża. Jest też oskarżona o pomoc w spektakularnej ucieczce męża z meksykańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze. Jej mąż uciekł 11 lipca 2015 roku przez 1,5-kilometrowy tunel ewakuacyjny, który kończył się pod kabiną prysznicową jego celi więziennej. Zarzuca się jej zorganizowanie i sfinansowanie operacji ucieczki.

Życie

Emma Coronel Aispuro, znana również jako Emma Modesta Coronel Aispuro, dorastała na ranczu w La Angostura, małym miasteczku w północnym Meksyku. Region przy granicy z USA nazywany jest “złotym trójkątem handlu narkotykami”. Emma Coronel Aispuro jako młoda dziewczyna brała udział w konkursach piękności. W 2006 roku wygrała konkurs w Canelas, mieście w meksykańskim stanie Durango. W wieku 17 lat poznała Guzmána, swojego przyszłego męża. Już wtedy był barwną osobowością w Meksyku i szefem kartelu narkotykowego Sinaloa. Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami, czyli DEA, podejrzewa, że już w młodym wieku była zamieszana w narkotykowy biznes. Ona i Guzmán, 32 lata od niej starszy, wzięli ślub kościelny w dniu jej 18. urodzin, 2 lipca 2007 roku, w gronie najbliższej rodziny. Guzmán był wcześniej trzykrotnie żonaty.

Emma Coronel Aispuro studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Sinaloa w Mazatlán w meksykańskim stanie Sinaloa. W 2011 roku wyjechała do Lancaster w Kalifornii i urodziła ich bliźniaczki. Jako matka zdecydowała się nie umieszczać nazwiska ojca w akcie urodzenia. W tym czasie USA oferowały już nagrodę w wysokości pięciu milionów dolarów za jej męża Guzmána.

Emma Coronel Aispuro zawsze twierdziła, że nigdy nie wiedziała, że jej mąż ma coś wspólnego z narkotykami. Amerykańscy śledczy ds. narkotyków przypuszczają jednak, że Emma Coronel Aispuro znała wewnętrzne działania kartelu Sinaloa, była aktywnie zaangażowana w handel narkotykami i miała udział w przemycie kokainy, heroiny i marihuany do USA. Jak podaje Deutsche Welle, Emma Coronel Aispuro “kultywowała wizerunek idealnej matki” wobec świata zewnętrznego. Według śledczych była zaangażowana w spektakularną ucieczkę męża z meksykańskiego więzienia o maksymalnym zabezpieczeniu w 2015 roku. W tym procesie, według śledczych, rzekomo przekazała miliony dolarów w łapówkach i planowała dalsze ucieczki po ponownym aresztowaniu męża. Rzekomo też naciskała na rząd meksykański, by ten poprawił warunki więzienne jej męża. Po ostatnim aresztowaniu i procesie “El Chapo” w Nowym Jorku w 2019 roku, jej mąż został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia. Zarzuca się mu, że sam dokonał, był odpowiedzialny lub zlecił od 2000 do 3000 morderstw.

Emma Coronel Aispuro została aresztowana przez władze USA w Waszyngtonie pod koniec lutego 2021 roku pod zarzutem międzynarodowego handlu narkotykami.

Pokrewne

Richa Moorjani

Kitten Natividad

Ángela Aguilar

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności