Wikibiopedia

 

Salomon Finkelstein

Salomon Finkelstein (ur. 1 lipca 1922 r. w Łodzi; zm. 26 czerwca 2019 r. w Hanowerze) - niemiecki przedsiębiorca polskiego pochodzenia, ocalały z Holokaustu.

Życie

Salomon Finkelstein urodził się w Łodzi w 1922 r. jako drugi najstarszy syn Abrahama i Matli Finkelstein, z domu Zajaczkowskiej. Jego starszy brat Szmuel urodził się w 1920 r., a młodszy brat Dawid w 1925 r. Jego rodzice byli pochodzenia żydowskiego. Rodzina żyła w ustabilizowanych, ale skromnych warunkach, w domu zamieszkałym głównie przez Żydów.

W dzieciństwie Salomon Finkelstein, nazywany przez przyjaciół Salkiem, doświadczył antysemityzmu i marginalizacji ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Kilka miesięcy po niemieckiej inwazji na Polskę jesienią 1939 r. został internowany wraz z rodziną w getcie Litzmannstadt w 1940 r., na krótko przed ukończeniem szkoły. Następnie został zmuszony do pracy przy budowie autostrady Rzeszy w rejonie Frankfurtu nad Odrą. W 1943 r. został deportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz III Monowitz, gdzie pracował jako pomocnik murarza przy budowie zakładów Buna należących do koncernu I.G. Farben AG. W styczniu 1945 r. został przewieziony w marszu śmierci do obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora, gdzie spędził kilka miesięcy, pracując przymusowo w tunelach przy produkcji dużej rakiety V 2. Przed zdobyciem Nordhausen przez wojska amerykańskie 11 kwietnia 1945 r. i wyzwoleniem obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora, Salomon Finkelstein został wysłany na kolejny marsz śmierci przez Meklemburgię do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Po ucieczce strażników podczas marszu, gdy zbliżały się wojska alianckie, Salomon Finkelstein poszedł spać do stodoły. Kiedy odkryli go żołnierze Armii Czerwonej, ledwo uniknął rozstrzelania, ponieważ w sianie znajdowała się broń.

Po wyzwoleniu w 1945 r. Salomon Finkelstein zamieszkał z byłym współwięźniem w Hanowerze. Tutaj założył między innymi sklep jubilerski, sklep z dzianinami i bar z przekąskami na Steintorplatz. W 1961 r. został naturalizowany jako obywatel niemiecki. W 1963 r. został wspólnikiem w średniej wielkości firmie sprzątającej ulice we Frankfurcie nad Menem. W 1968 r. Salomon ożenił się z Finkelstein. Z małżeństwa urodziły się trzy córki (Jael, Daniela, Ilana).

Podczas gdy jego rodzice zostali zamordowani przez narodowych socjalistów, jego dwaj bracia przeżyli. Dziesiątki lat po rozdzieleniu z rodziną w Łodzi w 1940 roku dowiedział się, że wyjechali oni do Izraela i Związku Radzieckiego. Od lat 60. między znanym polskim pianistą Władysławem Szpilmanem, ocalałym z warszawskiego getta, a Salomonem Finkelsteinem rozwijała się osobista znajomość. Bliska przyjaźń łączyła go z aktorem Szmulem Rodenskim. Po wystawieniu Anatewki w 1968 roku w Hamburgu z Rodenskim w roli mleczarza Tewje, Finkelstein poprosił go o wystawienie musicalu w Hanowerze, co miało miejsce w Theater am Aegi.

W swoim rodzinnym mieście, Hanowerze, Salomon Finkelstein był zaangażowany w społeczność żydowską od lat 60. ubiegłego wieku. Został wybrany do jej 10-osobowego zarządu i przez kilka lat był członkiem Centralnej Rady Żydów w Niemczech jako zastępca przewodniczącego. Później został członkiem Liberalnej Gminy Żydowskiej w Hanowerze, założonej w 1995 r., gdzie angażował się w zachowanie języka jidysz.

Salomon Finkelstein przez ponad sześć dekad milczał na temat swojego prawie sześcioletniego uwięzienia w czasach nazistowskich, nawet wobec swojej rodziny, aby jej nie obciążać. Decydujący impuls do porzucenia milczenia przyszedł w 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz w 2005 r., kiedy były polski minister Władysław Bartoszewski zwrócił się do ocalałych, by mówili o swoim losie i podtrzymywali pamięć. Od 2008 roku Salomon Finkelstein przemawiał do klas szkolnych jako współczesny świadek, a w 2010 roku przemawiał w Parlamencie Krajowym Dolnej Saksonii w 65. Dniu Pamięci o Holokauście. Na krótko przed śmiercią szkoła im. Alberta Einsteina w Laatzen przyznała mu honorowe świadectwo ukończenia szkoły, ponieważ nie mógł zdać matury z powodu internowania po niemieckiej inwazji na Polskę. Finkelstein zmarł kilka dni przed swoimi 97. urodzinami. Był ostatnim ocalałym z Auschwitz mieszkającym w Hanowerze. W 2020 r. budynek Szkoły Alberta Einsteina został nazwany jego imieniem jako Dom Salomona Finkelsteina, a wystawa "Wyzwoleni! A potem? Ścieżki po wyzwoleniu w 1945 r.", której kuratorem jest Jenshristian Wagner, jest częścią wystawy "Nowe życie Salomona Finkelsteina w Hanowerze".

Nagrody

2013: Honorowy obywatel miasta Laatzen za zaangażowanie w kulturę pamięci.

2014: Odznaka Honorowa Regionu Hanower za wkład w ponowną ocenę historii

2017: Order Zasługi Dolnej Saksonii

2017: Nagroda im. Theodora Lessinga przyznawana przez Towarzystwo Niemiecko-Izraelskie w Hanowerze wraz z Henrym Kormanem i Ruth Gröne

Przyjęcie

Od 2021 r. firma Volkswagen Samochody Użytkowe w Hanowerze corocznie przyznaje nagrodę Korman-Finkelstein młodym ludziom i młodym dorosłym z regionu Hanoweru, którzy są szczególnie zaangażowani w szacunek i tolerancję.

Literatura

Renate Müller De Paoli: Salomon Finkelstein: Więzień numer 142 340 (= Pisma o kulturze pamięci w Hanowerze), 2012

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności