Wikibiopedia

 

Ryszard Kole

Ryszard "Richard" Kole (* ok. 1946) jest farmakologiem polskiego pochodzenia i emerytowanym profesorem Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Kole jest znany ze swojej pracy nad alternatywnym splicingiem oraz modulacją splicingu RNA i ekspresji genów przy użyciu oligonukleotydów antysensownych. Kole przypisuje się opracowanie eteplirsenu do leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne'a.

Życie i praca

Riszard Kole ukończył Uniwersytet Warszawski z tytułem licencjata w 1968 roku i magistra chemii w 1969 roku. Tytuł doktora nauk przyrodniczych uzyskał w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w 1976 roku. W latach 1977-1983 pracował jako badacz podoktorancki z późniejszym laureatem Nagrody Nobla Sidneyem Altmanem i Shermanem Weissmanem, obaj na Uniwersytecie Yale.

W 1983 r. został mianowany asystentem profesora farmakologii na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. W 1988 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1996 r. profesorem zwyczajnym, którą to funkcję pełnił do 2008 r.

Kole założył firmę biotechnologiczną Ercole Biotech, a od 2008 roku pracował jako starszy wiceprezes w firmie farmaceutycznej AVI BioPharma (obecnie Sarepta Therapeutics). 2019 Kole otrzymał nagrodę Massry Prize wraz ze Stanleyem T. Crooke. Jego wykład zatytułowany był Mysteries of RNA Splicing and the Path to Treatment of Rare Inborn Disorders. Według bazy danych Scopus Kole ma indeks h wynoszący 40 (stan na styczeń 2020 r.).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności