Ruhal Ahmed (ur. 19 marca 1981 w Birmingham) - brytyjski obywatel, więziony przez ponad dwa lata w Afganistanie, a następnie w więzieniu Guantanamo Bay Naval Base.
Brytyjczyk wraz ze swoimi przyjaciółmi Shafiq Rasul i Asif Iqbal w związku z ich pochodzeniem z Tipton, był znany jako Tipton Three w październiku 2001 roku, kilka tygodni po zamachach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych, na weselu w Pakistanie. Stamtąd trzej pojechali do Afganistanu, gdzie zostali aresztowani przez żołnierzy Sojuszu Północnego; nie mieli przy sobie żadnych dokumentów identyfikacyjnych ani bagażu. Zostali przeniesieni do amerykańskiej armii i przewiezieni do Guantanamo, gdzie zostali aresztowani jako wrogi wojownik. Od początku 2002 r. do marca 2004 r. siedział bez procesu lub oskarżenia jako więzień numer 110 w Guantanamo Bay. W marcu 2004 roku został wypuszczony do Wielkiej Brytanii.
Po zwolnieniu z więzienia po raz pierwszy w sierpniu 2004 r. publicznie mówił o swoim uwięzieniu i opowiadał o torturach. Od października 2004 r. wraz z dwoma przyjaciółmi i Jamalem Udeenem Al-Harithem pozwał o tortury i bezprawne aresztowanie byłego ministra obrony Stanów Zjednoczonych Donalda Rumsfelda przed różnymi sądami w Stanach Zjednoczonych (Rasul v. Rumsfeld). Po osądzeniu Trybunału Appeal przeciwko skarżącym, Sąd Najwyższy orzekł w dniu 14 lipca 2008 r. W maju 2007 r. Ruhal Ahmed i Shafiq Rasul wystąpili w programie "Lie Lab" kanału 4. Podczas gdy Ahmed do tej pory twierdził, że udał się do Afganistanu na charytatywną pracę, w programie oświadczył, że odwiedził obóz szkoleniowy islamistów, gdzie między innymi nauczył się radzić sobie z AK47. W wywiadzie z BBC Radio 5 Live w styczniu 2010 r. Ruhal Ahmed potwierdził swoje informacje na ten temat, a w trakcie wizyty w talibskim obozie szkoleniowym stwierdził, że był to jedyne źródło informacji dla niego w tym regionie. On i jego przyjaciele ćwiczyliby z bronią, ale nie brali udziału w treningu dla terrorystów.
Ahmed uczestniczył w kampanii przeciwko torturom zorganizowanej przez Amnesty International w czerwcu 2007 r. W styczniu 2010 r. Ruhal Ahmed spotkał się w studiu telewizyjnym z jednym ze swoich byłych strażników.
W 2011 r., po opublikowaniu przez platformę Wikileaks tajnych dokumentów, ujawniono, że amerykański śledczy Ruhal Ahmed uważał go za rekruta al-Kaidy. Generał dywizji Geoffrey D. Miller zanotował następnie w osobistych zapisach, że Ahmed kupił książki i filmy o dżihadze przed wyjazdem do Pakistanu w księgarni w Birmingham.
Ojciec Ruhala Ahmeda pochodził z dzisiejszego Bangladeszu i był obywatelem brytyjskim. Ahmed był trzecim dzieckiem rodziny, ma dwie siostry i trzech braci. Jest żonaty i ma dwoje dzieci (stan na rok 2010).
Jego doswiadczenie zostalo sfilmowane w filmie "The Road to Guantanamo" reżysera Michaela Winterbottoma w 2006 roku.