Wikibiopedia

 

Ben Adams (muzyk)

Ben Adams (ur. 22 listopada 1981 r.) jest brytyjskim piosenkarzem i autorem tekstów. Stał się znany jako członek brytyjsko-norweskiego boysbandu A1. Po rozpadzie zespołu w 2002 r. rozpoczął karierę solową i stał się coraz bardziej aktywny na norweskiej scenie muzycznej. Jest częścią duetu Subwoolfer, który reprezentował Norwegię na Konkursie Piosenki Eurowizji 2022.

Życie

Adams początkowo uczęszczał do Highgate School. Po uzyskaniu ogólnego świadectwa ukończenia szkoły średniej (GCSE) przeniósł się do Westminster Under School w wieku 16 lat. Tam był członkiem chóru szkolnego, a później także chórzystą w St Margaret's Choir w Opactwie Westminsterskim.

W 1999 roku założył popowy zespół A1 wraz z Markiem Readem, Paulem Marazzim i Norwegiem Christianem Ingebrigtsenem. Wraz z zespołem osiągnął wielki sukces. Między innymi grupa kilkakrotnie osiągnęła szczyt brytyjskich i norweskich list przebojów. Podczas rozdania nagród BRIT Awards w 2001 roku grupa zwyciężyła w kategorii "British Breakthrough Act". Po trzech latach zespół rozpadł się w październiku 2002 roku, a Adams rozpoczął karierę solową jakiś czas później. Jego pierwszy solowy singiel, Sorry, został wydany pod koniec maja 2005 roku. Pojawił się on na brytyjskich listach przebojów. W 2009 roku wziął udział w brytyjskim reality show Celebrity Big Brother. Pod koniec 2009 roku Ben Adams, Mark Read i Ingebrigtsen powrócili ze swoim zespołem, a w listopadzie 2009 roku A1 został zaprezentowany jako uczestnik Melodi Grand Prix 2010, norweskich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Zespół zaśpiewał tam napisaną przez siebie piosenkę Don't Want to Lose You Again. Grupa zajęła drugie miejsce w finale rundy wstępnej w lutym 2010 roku, za Didrikiem Solli-Tangenem. Z czasem Adams zaczął mieszkać zarówno w Londynie, jak i Oslo. W 2012 roku wraz ze swoim partnerem tanecznym zajął drugie miejsce w programie tanecznym Skal vi danse, który był emitowany w norweskim kanale telewizyjnym TV 2. Adams brał udział w Melodi Grand Prix 2013 jako autor dwóch piosenek. Był współautorem piosenek Give a Little Something Back Julie Bergan i Sleepwalking Cariny Dahl. W 2018 roku Adams był częścią nowego comebacku A1, w którym do Ingebrigtsena i Reada dołączył Paul Marazzi, a w 2018 roku odbyła się premiera musicalu Eugenius, którego Adams był współautorem. Zagrał również w przedstawieniu musicalu Flashdance. Adams jest współautorem piosenki I Can't Escape, z którą piosenkarka Imerika wzięła udział w Melodi Grand Prix 2021. Podczas Melodi Grand Prix 2022 Adams był zaangażowany jako autor piosenki Titans, którą zaśpiewała piosenkarka Vilde.

Po tym, jak przez jakiś czas krążyły plotki, w finale Melodi Grand Prix 2023 ujawniono, że Ben Adams i Gaute Ormåsen utworzyli wcześniej zamaskowany duet Subwoolfer. Duet wygrał Melodi Grand Prix 2022 i reprezentował Norwegię na Konkursie Piosenki Eurowizji 2022, gdzie Subwoolfer zajął dziesiąte miejsce z piosenką Give That Wolf a Banana. Podczas Melodi Grand Prix 2023 Adams był również zaangażowany jako autor tekstów do piosenki Honestly, z którą piosenkarka Ulrikke Brandstorp rywalizowała w programie. W sierpniu 2023 r. ukazała się książka dla dzieci Subwoolfer: Oppdrag bestemor, napisana przez Adamsa.

Dyskografia

Albumy

2019: All Wrapped Up

2020: 9 miesięcy

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności