Wikibiopedia

 

Sara Ahmed

Sara Ahmed (ur. Sierpień 1969) - brytyjska i australijska naukowiec, której uwaga skupia się na cięciach teorii feministycznej, teorii Queer, Critical Race Theory i postkolonializmie.

Życie

Ahmed urodził się w Salford w Anglii. Jej ojciec jest Pakistańczykiem, a matka Angielką i migrowała ze swoją rodziną do Adelaide w Australii we wczesnych latach 70-tych. Kluczowe tematy ich pracy, takie jak migracja, orientacja, różnica, obcość i tożsamość, odnoszą się do tych wczesnych doświadczeń. Skończyła studia na Adelaide University oraz studia doktoranckie w Centre for Critical and Cultural Theory na Uniwersytecie Cardiff. Ahmed był w latach 1994-2004 na Uniwersytecie Lancasteru w Institute for Womens Studies i jest jedną z byłych dyrektorek Instytutu. Sara Ahmed została powołana do wydziału mediów i komunikacji w Goldsmith College, University of London w 2004 roku. Była Dyrektorem Założycielskim Centrum Badań nad Feministą, utworzonego w następujących celach: w 2016 r. Ahmed wycofał się ze stanowiska w odpowiedzi na zarzuty o molestowanie seksualne studentów w Goldsmiths i protestował przeciwko tej kulturze molestowania seksualnego. W styczniu 2017 roku powiedziała, że w przyszłości będzie pracować jako wolny naukowiec i autorka. Ahmed był również Laurie New Jersey Chair w Womens Studies na Rutgers University wiosną 2009 r. i był profesorem Diane Middlebrook i Carl Djerassi w Gender Studies na Cambridge University w Lent 2013, gdzie poszła za swoimi badaniami na temat "Willful Women: Feminism and a History of Will. W 2015 roku dała Keynote doroczne spotkanie Krajowego Stowarzyszenia Studiów Women. Jej blog, który nadal aktualizuje, nazywa się feministkilljoys.Ahmed mieszka z partnerką, profesor socjologii Sarah Franklin, w małej wiosce w Cambridgeshire.

Praca

Sara Ahmed była wielokrotnie opisywana jako doskonała pisarka. Jedna z recenzentów swojej pracy skomentowała w następujący sposób: Few academic writers working in the UK context today can match Sara Ahmed in her prolific output, and fewer still can maintain the consistently high level of her theoretical explorations. w kontekście Wielkiej Brytanii, Sara Ahmed może się wzbogacić o wodę, a jeszcze mniej osiągnąć stały poziom jej teoretycznej prezentacji.

Ahmed napisał serię monografii:

Differences that Matter: Feminist Theory and Postmodernism. 1998.

Strange Encounters: Embodied Others in Post-Coloniality. 2000.

The Cultural Politics of Emotion. 2004, 2. Auflage 2014.

Queer fenomenology: Orientations, Objects, Others. 2006.

The Promise of Happiness. 2010.

w języku niemieckim: Das Glücksverein: eine feministischen Kulturkritik. Untrast, 2018.

Vithetenus Hegemoni. 2011. (Szwecja. Tłumaczenie angielskie: The Hegemony of Whiteness)

On Being Included: Racism and Diversity in Institutional Life. 2012.

Willful Subjects. 2014.

po niemiecku: Własnomyślne podmioty: samolubstwo jako polityka nieposłuszeństwa. Untrast, 2021.

Living a feminist Life. Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu:

w języku niemieckim: Feministische Leben! Manifest dla frajerów. Untrast, 2017.

What's the use: On the Uses of Use. 2019.

Complaint! 2022.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności