Wikibiopedia

 

Alaa Abd el-Fattah

Alaa Abd el-Fattah (arabski niedźwięcznik) - egipski bloger i programista oprogramowania. Wielokrotnie skazano go za działalność polityczną i nadal przebywa w więzieniu. Od grudnia 2021 roku posiada obywatelstwo brytyjskie, ponieważ jego matka urodziła się w Londynie.

Życie

Abd el-Fattah jest synem prawnika i działacza na rzecz praw człowieka Ahmada Seifa el-Islama oraz profesora matematyki i działaczki politycznej Leily Soueif. Ma dwie siostry (Mona Seif i Sanaa Seif), które również angażują się w politykę.

Od 2000 roku Alaa jest znany jako aktywista praw politycznych i cyfrowych. W 2005 r. blog Wolfgang założony przez Abd El-Fattah wraz ze swoją żoną Manal Bahey El-Din Hassan wygrał nagrodę specjalną "Reporter bez granic" w konkursie "Best of Blogs" Wale Niemieckiej. W dniu 7 lipca 2007 r. W maju 2006 r. został aresztowany za demonstrację na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Po 45 dniach więzienia został uwolniony i uniewinniony od zarzutów o obrazę sędziego Abdela Fattah Murada, który zakazał blokowania 49 stron internetowych, w tym strony internetowej Alaaa.W 2011 roku wystąpił na RightsCon w Dolinie Krzemowej i mówił o dystopicznym potencjale sieci społecznościowych oraz o samowykorzystaniu rynku pracy opartego na podziale.

Masakra maspero

W dniach 9 i 10 września 2007 r. W październiku 2011 roku koptyjscy chrześcijańscy demonstranci zostali zaatakowani przez egipskie siły bezpieczeństwa, przy czym około 27 koptyjskich chrześcijan zginęło, a 329 zostało rannych. W skandalicznej propagandzie telewizja państwowa nie była prawdziwa, że zamiast tego tłumy zaatakowały egipskich żołnierzy i wezwały egipską ludność, by poszła do Maspero w tłumy, aby bronić egipskich żołnierzy przed zdenerwowanymi protestantami chrześcijańskimi. W postrewolucjonistycznym Egipcie w tym czasie była fala potępienia sekciarskich prowokacji i działań armii.

Alaa napisał artykuł w egipskiej gazecie Al-Shuruk, zatytułowany "Męczennicy" o wiele lepiej opisywał współudział i współudział między reżimem a instytutem religijnym oraz terror, który nawiedzał Koptów.

Po skazania reżimu został aresztowany. Oskarżono go o napad na czołg wojskowy i osobiście przejechał demonstrantów koptyjskich, mimo że prokurator nie przedstawił dowodów na poparcie tych zarzutów. Jego aresztowanie nastąpiło w dniu, w którym prokurator wojskowy zaczął przesłuchiwać aktywistów i księży w sprawie ich domniemanego udziału w publicznym zaproszeniu Koptów do demonstracji tego dnia. W dniu 30 września 2007 r. Od października 2011 r. do 25 października 2011 r. W grudniu 2011 roku został aresztowany pod zarzutami. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opowiedziało się za jego uwolnieniem. Jego matka wkroczyła w strajk głodowy, by protestować przeciwko jego aresztowaniu.Wystąpienie prokuratora wojskowego szybko upadło, a Alaa odmówiła oskarżenia cywila w procesie wojskowym. W Egipcie spotkał się z wielkim poparciem, a w końcu został uniewinniony przez sędziego cywilnego.

Podczas prezydencji w Sisi

W styczniu 2014 r. został ponownie aresztowany i skazany na 15 lat więzienia w czerwcu tego samego roku. Jego uwolnienie nastąpiło 15 grudnia 2011 roku. W dniu 23 września 2014 r. W lutym 2015 r. został skazany na pięć lat więzienia przez sąd w Kairze. Po odsiedzeniu kary, 29 września 1939 roku został skazany na karę śmierci. We wrześniu 2019 roku skrytykował ponad 250 autorów, że miasto Dortmund wycofało przyznanie Nagrody Nelly Sachs autorce Kamila Shamsie za poparcie kontrowersyjnej kampanii BDS (Boycott, Divestment i Sanctions przeciwko Izraelowi), o której jury nie zostało poinformowane. Od września 2019 r. został ponownie aresztowany pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych wiadomości. Amnesty na arenie międzynarodowej oskarżyła egipskich sił bezpieczeństwa o poważne tortury. Bloger zostałby zawiązany oczami, rozebrany, pobity, kopany, zagrożony i obelżywy. W grudniu 2021 r. skazano go na pięć lat więzienia za przebywanie w więzieniu od ponad dwóch lat. W dniu 2 lipca 2007 r. W kwietniu 2022 r. wstąpił do strajku głodowego, który w listopadzie 2022 r. eskalował, w związku z czym konieczna była interwencja medyczna. W tym samym miesiącu jego rodzina otrzymała od niego list, w którym ogłosił koniec protestu.

Wywiad

Elżbieta Lehmann i Khalid El Kaoutit: Pamiętasz, kiedy na Tahrir. Funkcje radiowe. Radio SRF 2 Kultura, 8. Kwiecień 2016 r. (online)

Zobacz także

Khalid Muhammad Sajd

Publikacje

Abd el-Fattah, nie jesteście jeszcze pokonani. Wybrane teksty 2011 w 2021 r. Przedmowa Naomi Klein. Z angielskiego Utku Mogultay. Verlag Klaus Wagenbach, Berlin 2022, ISBN 978-3-8031-3724-1.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności