Wikibiopedia

 

Reuben Mattus

Reuben Mattus (* 8 stycznia 1913 w Polsce; † 27 stycznia 1994 w Deerfield Beach na Florydzie) był amerykańskim przedsiębiorcą. W 1961 r. wraz z żoną Rose Mattus założył w Nowym Jorku firmę produkującą lody Häagen-Dazs.

Życie

Reuben Mattus urodził się w Polsce jako syn żydowskich rodziców. 5 marca 1921 r. przybył do Nowego Jorku wraz z owdowiałą matką Leah na pokładzie statku SS Vestris, kilka miesięcy przed swoją przyszłą żoną Rose Vesel. Jego wujek pracował we włoskim biznesie lodziarskim, a Mattus pomagał tam jako dziecko, wyciskając cytryny. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku członkowie rodziny produkowali lody typu popsicles oraz batony i kanapki z lodami w czekoladzie, które sprzedawali z wozu konnego na Bronksie pod nazwą Senator Frozen Products. To właśnie na Brooklynie Mattus poznał swoją przyszłą żonę Rose Vesel (ur. 16 listopada 1916 r. w Manchesterze, Anglia, zm. 28 listopada 2006 r. w Westwood, Nowy Jork). Jej rodzice również byli Żydami z Polski, którzy najpierw wyemigrowali do Anglii, a następnie do USA w 1921 roku.

Rose Vesel i Reuben Mattus pobrali się w Nowym Jorku w 1936 roku. Rose zrezygnowała z pracy jako krawcowa i podążyła za Reubenem do jego rodzinnej firmy jako księgowa. Firma rozwijała się przez następne 40 lat. W 1959 roku Reuben postanowił założyć nową firmę produkującą lody o nazwie "Häagen-Dazs". Chciał nadać sobie wizerunek duńskiego producenta i nawet wydrukował mapę Danii na swoich kartonach. Rose napisała w swojej autobiografii The Emperor of Ice Cream (2004), że wybrali Danię, ponieważ Duńczycy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Lody były produkowane z prawdziwej śmietany i naturalnych aromatów. Ich konkurenci w 1961 r. sprzedawali głównie zwykłe lody ze sztucznymi składnikami. Rose sprzedawała lody, oferując próbki w delikatesach i zajmując się marketingiem, a Reuben opracowywał nowe smaki. Początkowo produkt był sprzedawany głównie studentom. Dlatego pierwsze punkty sprzedaży znajdowały się w pobliżu Uniwersytetu Nowojorskiego i w Greenwich Village. Marka Häagen-Dazs rozwijała się bardzo powoli w latach 60-tych, ale stała się rozpoznawalna w całym kraju, gdy autobusy Greyhound przejęły dostawy do miast studenckich.

W 1983 roku Rose i Reuben Mattus sprzedali swoją firmę za 70 milionów dolarów, ale pozostali z nią związani jako konsultanci.

Reuben Mattus ostatnio mieszkał w Cresskill w stanie New Jersey. Zmarł w 1994 roku po ataku serca, a jego żona Rose w 2006 roku w wieku 90 lat. Para miała dwie córki, Doris Hurley i Natalie Salamore.

Nagrody

1982 Złota Płyta Amerykańskiej Akademii Osiągnięć (dla pary)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności