Wikibiopedia

 

Pierre-Laurent Aimard

Pierre-Laurent Aimard (ur. 9 września 1957 r. w Lyonie) jest francuskim pianistą.

Życie

Pierre-Laurent Aimard rozpoczął naukę w konserwatorium w Lyonie w wieku dwunastu lat. Później studiował u Yvonne Loriod (żony kompozytora Oliviera Messiaena) w Konserwatorium Paryskim i u Marii Curcio w Londynie. W 1973 roku zdobył nagrodę za muzykę kameralną Konserwatorium Paryskiego i pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie Oliviera Messiaena. W 1976 roku był jednym z członków-założycieli Ensemble intercontemporain, w którym grał również na klawesynie, czeleście, syntezatorze, glockenspielu i organach. W 2006 roku otrzymał nagrodę Fundacji Kulturalnej w Dortmundzie, a od 2009 roku przez trzy lata był dyrektorem artystycznym Aldeburgh Festival. Pierre-Laurent Aimard jest profesorem na Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii oraz w Konserwatorium Paryskim.

W 2009 roku wielokrotnie nagradzany film dokumentalny autorstwa Lilian Franck i Roberta Cibisa, Pianomania, pokazał Aimarda nagrywającego Art of Fugue Johanna Sebastiana Bacha. Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno w kraju, jak i za granicą, był świętowany na wielu festiwalach i został włączony do katalogu Goethe-Institut.

W 2017 roku Aimard otrzymał nagrodę Ernst von Siemens Music Prize, która często nazywana jest muzycznym Noblem.

Repertuar

Aimard jest szczególnie zaangażowany w muzykę współczesną. Był solistą w wielu światowych prawykonaniach utworów takich jak Répons Pierre'a Bouleza, Klavierstück XIV Karlheinza Stockhausena, Le désenchantement du monde Tristana Muraila i Etiud nr 11 i 13 György Ligetiego, których kompletne dzieła fortepianowe nagrał.

Dowodem jego wszechstronności jako pianisty jest jego podejście do repertuaru klasycznego i romantycznego, który stara się otworzyć na nowe aspekty z ciekawością i poczuciem struktury i jasności. Warto wspomnieć jego wysoko cenione nagrania Koncertów fortepianowych nr 1-5 Beethovena i Koncertu fortepianowego Dvořáka (oba z Nikolausem Harnoncourtem). Jego nagranie koncertów fortepianowych Mozarta z Chamber Orchestra of Europe jest jednym z jego interesujących wkładów w Rok Mozartowski 2006. W 2012 roku nagrał kilka utworów Claude'a Debussy'ego z okazji 150. rocznicy jego urodzin.

Literatura

Aimard, Pierre-Laurent. W: Ingo Harden, Gregor Willmes: PianistenProfile. 600 pianistów: Ich biografia, ich styl, ich nagrania. Wydanie 1. Bärenreiter, Kassel 2008, ISBN 978-3-7618-1616-5, s. 21.

Aimard, Pierre-Laurent. W: Alain Pâris: Classical Music in the 20th Century, Instrumentalists, Singers, Conductors, Orchestras, Choirs. Wydanie 2. dtv, Monachium 1997, ISBN 3-423-32501-1, s. 9.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności