Wikibiopedia

 

Paweł Andrzej Mazurkiewicz

Paweł Andrzej Mazurkiewicz (ur. 18 lipca 1976 w Warszawie) - polski pianista, obecnie profesor na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Bernie (HKB), Szwajcaria.

Biografia

Paweł Andrzej Mazurkiewicz rozpoczął lekcje muzyki (akordeon) w wieku dziewięciu lat, a w wieku 16 lat przerzucił się na fortepian. Po ukończeniu Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie studiował w klasie Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, który ukończył z wyróżnieniem w 2000 roku. W 2004 roku, po studiach pod kierunkiem Tomasza Herbuta, uzyskał dyplom solisty (Specialised Master of Arts) na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Bernie, również z wyróżnieniem, zdobywając nagrodę Tschumi Prize za najwyższe oceny z koncertów finałowych. W latach 2004-2005 studiował muzykę kameralną u Eckarta Heiligersa i kompozycję pieśni u Hartmuta Hölla na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Zurychu.

Paweł Mazurkiewicz jest profesorem pedagogiki fortepianu na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Bernie od 2011 roku. Pracuje również jako dyrygent w tamtejszym studiu operowym.

Paweł Mazurkiewicz jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W 2003 roku zdobył "Prix Credit Suisse Jeunes Solistes" (Szwajcaria), co umożliwiło mu występ na Festiwalu w Lucernie w tym samym roku. W 2010 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną jury na międzynarodowym konkursie muzycznym "Cho-Ko-Chai" w Tokio. Został również uhonorowany na różnych szwajcarskich konkursach, na przykład "Geraldine Whittaker Prize" (2006).

Dotychczas Paweł Mazurkiewicz występował na trzech kontynentach (Europa, Ameryka, Azja) i brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Bernie, Davos, Lucernie, Los Angeles, Berlinie i Warszawie. W Szwajcarii występował w Lucernie w Centrum Kultury i Kongresu KKL, w Zurychu w Tonhalle i w Bernie w Kultur Casino, a także w Zentrum Paul Klee, wraz z różnymi zespołami, takimi jak Berneńska Orkiestra Symfoniczna, Berneńska Orkiestra Kameralna, New Zurich Orchestra, Orchestra da Camera di Lugano i Orchestre de Chambre Romand de Berne. Jego partnerami w muzyce kameralnej są skrzypkowie tacy jak Alexandre Dubach, Bartek Nizioł, Romain Hürzeler, Monika Urbaniak Lisik i Ulrich Poschner, wiolonczelista Andreas Graf, flecista Daniel Lappert, baryton Claudio Danuser, sopranistka Clara Meloni oraz mezzosoprany Christiane Boesiger i Rie Horiguchi.

Jego występy były wielokrotnie transmitowane w polskim i szwajcarskim radiu, a także w polskiej, francuskiej i japońskiej telewizji. Nagrał płytę solową (DRS) oraz, wspólnie z Bartkiem Niziołem, dwie płyty kameralne dla wytwórni DUX. Obie płyty zostały uhonorowane Nagrodą Muzyczną Fryderyk (2005 i 2012).

Oprócz pracy jako pianista klasyczny, Paweł Mazurkiewicz ostatnio coraz częściej angażuje się w projekty typu crossover, w których łączy muzykę klasyczną z muzyką ludową lub jazzem. Coraz częściej poświęca się także komponowaniu własnej muzyki.

Nagrody

I nagroda, międzynarodowy konkurs pianistyczny "Konzerteum", Markopoulo, Grecja, 1996

I nagroda, ogólnopolski "Konkurs Chopinowski", Warszawa, 1997

I nagroda, międzynarodowy konkurs "Szymanowski Piano Competition", Łódź, 2001

I nagroda, międzynarodowy konkurs "Prix Credit Suisse Jeunes Solistes", Szwajcaria, 2003

1st Prize, "Cho-Ko-Chai" International Competition, Tokio, 2010Wraz z Bartkiem Niziołem, Paweł Mazurkiewicz otrzymał Fryderyka, wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Fonograficzne, w 2006 roku za nagranie utworów Grażyny Bacewicz na fortepian i skrzypce.

Dyskografia

Album solowy, Live at Lucerne Festival. Swiss Radio DRS, 2003.

Karol Lipiński: Utwory na skrzypce i fortepian. DUX.

Grażyna Bacewicz, Paweł Andrzej Mazurkiewicz i Bartek Nizioł: Works for violin and piano. DUX, 2005.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności