Wikibiopedia

 

Marcin Lemiszewski

Marcin Lemiszewski (ur. 21 lutego 1974 w Olsztynie) - polski muzyk, kompozytor, autor literatury muzycznej i pedagog. Lemiszewski jest również założycielem i dyrektorem akademii muzycznej, bohaterem programów telewizyjnych i aktywnym uczestnikiem polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej.

Życie

Marcin Lemiszewski urodził się 21 lutego 1974 roku w Olsztynie, a dorastał w pobliskich Dywitach. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tam specjalizował się w perkusji i uzyskał tytuł magistra. Kształcił się jako dyrektor szkoły w Europejskiej Uczelni w Warszawie. Jego rodzinnym regionem są Mazury. Kultywowanie języka niemieckiego i stosunków polsko-niemieckich jest ważną częścią jego działalności.

Marcin Lemiszewski jest żonaty i ma troje dzieci.

Muzyk

Marcin Lemiszewski to perkusista i pianista w szerokim tego słowa znaczeniu. Jako jeden z nielicznych perkusistów w Polsce specjalizuje się w grze na ksylofonie. Gra z kilkoma różnymi orkiestrami, zespołami i innymi formacjami. Posiada bogaty repertuar od muzyki klasycznej po popularną. Prowadzi również koncerty, podczas których wchodzi w interakcję z publicznością. Jako perkusista i perkusjonalista występuje w Operze Narodowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Operze Kameralnej, Filharmonii Olsztyńskiej i Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, a także w wielu warszawskich teatrach, m.in. w Teatrze Nowym, Teatrze Żydowskim, Teatrze Kamienica, Teatrze Narodowym i Teatrze Dramatycznym.

Od 1999 roku Lemiszewski gra w zespole szantowym Zejman i Garkumpel, z zespołem Kayanis (rock neo-progresywny, muzyka elektroniczna) oraz Oreganki (spektakle dla dzieci o tematyce żywieniowej).

Kompozytor i autor książek

Marcin Lemiszewski skomponował wiele utworów na perkusję i fortepian, które są szczególnie odpowiednie do wprowadzania dzieci i starszych początkujących w instrumenty muzyczne w wyrafinowany i kreatywny sposób. Jego utwory perkusyjne były wykonywane na konkursach muzycznych. Do 2020 roku napisał 30 dzieł literatury muzycznej, które zostały opublikowane w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Jest również autorem lub współwydawcą 15 płyt CD i DVD.

Pedagog

Jest zwolennikiem szerokiego podejścia, które zakłada, że każde dziecko i każdy dorosły, niezależnie od specjalnego talentu, może poprawić swoją koncentrację i zdolność uczenia się poprzez tworzenie muzyki. Od 1996 roku pracuje w jedynej niemieckiej szkole za granicą w Polsce, Szkole Willy'ego Brandta w Warszawie, ucząc dzieci w każdym wieku i kierując działem muzycznym. W 2016 roku założył Akademię Muzyczną WBS, w której dzieci otrzymują lekcje gry na instrumentach i są zachęcane do wspólnego muzykowania od najmłodszych lat. Jest promotorem gry na boomwhackerach i prowadzi warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

Szkolenia dla nauczycieli

Jest nauczycielem muzyki w polskim wydawnictwie pedagogicznym "Operon", gdzie organizuje kursy metodyczne i webinaria dla nauczycieli muzyki. W ogólnopolskim czasopiśmie "Wychowanie Muzyczne" nr 4/2022 opublikował artykuł na temat edukacji muzycznej w szkołach niemieckich w porównaniu z polską praktyką szkolną.

Prezenter telewizyjny

Występował gościnnie w różnych programach w polskiej telewizji i radiu. W 2020 r. Marcin Lemiszewski stworzył cykl programów dla państwowej telewizji szkolnej TVP. Lekcje telewizyjne łączą teorię muzyki z animacją do praktycznego tworzenia muzyki. Programy nauczania na odległość związane z pandemią zostały bardzo dobrze przyjęte w Polsce i przez Polaków mieszkających za granicą.

Polsko-niemieckie kontakty kulturalne

Edukacja muzyczna w Szkole Willy'ego Brandta w Warszawie, polsko-niemieckiej szkole spotkań, łączy pracę szkolną z udziałem w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Marcin Lemiszewski jest przewodniczącym polskiej komisji regionalnej niemieckiego konkursu muzycznego Jugend musiziert. Szkoła może pochwalić się wieloma laureatami wśród swoich uczniów. Powołany do jury krajowego konkursu Jugend musiziert regionu Europy Północno-Wschodniej (2011 Warszawa, 2022 Helsinki, 2022 Genewa, 2023 Oslo). Jest również współorganizatorem i jurorem konkursu DACHL-L (Lieder), organizowanego w polskich szkołach przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego z tekstami w języku niemieckim.

Dyskografia (wybór)

Tänze - Ksylofon - POLONIA RECORDS 2000, album solowy, nominowany do Nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego

Klasyka na wesoło - Ksylofon - POLONIA RECORDS 2001

Płyty CD z lekcjami do podręcznika ksylofonu Pawła Gubały - Ksylofon Marcin Lemiszewski - Musikverlag CONTRA 2003

Warszawska Orkiestra Symfoniczna Experience Music - EGMmedien Production 2004

Utwory (wybór)

Drum Solo No. 1-10, Leu-Verlag ISBN 978-3-89775-177-4

Bolero Quintet na perkusję, Leu-Verlag ISBN 978-3-89775-178-1

Toccata na multiperkusję, partytura, Musicaneo (CH)

Christmas Carols for Boomwhackers, partytura, Musicaneo (CH) polski

szczegółową listę wielu tytułów (w większości wydanych przez Musikverlag Contra) można znaleźć na stronie filmweb.pl

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności