Wikibiopedia

 

Kazimierz Bafia

Kazimierz Bafia (ur. 15 stycznia 1976 r.) to były polski kombinator norweski i skoczek narciarski. Dwunastokrotny mistrz Polski w kombinacji norweskiej.

Kariera

Bafia, który startował w barwach TS Wisła Zakopane, początkowo zadebiutował na arenie międzynarodowej w skokach narciarskich. W swoim pierwszym starcie w Pucharze Kontynentalnym w skokach narciarskich w marcu 1994 roku zajął 21. miejsce w Zakopanem na Wielkiej Krokwi. Po zdobyciu kolejnego punktu dzień później na Średniej Krokwi, w kolejnych próbach zawsze nie udawało mu się uplasować w czołowej trzydziestce.

Pierwsze udane występy na arenie międzynarodowej w kombinacji norweskiej zaliczył w Pucharze Świata B 1994/95, a jego najlepszy sezon w tej serii zawodów drugiej klasy miał miejsce w sezonie 1996/97, kiedy to zajął 18. miejsce w klasyfikacji generalnej. Po zdobyciu punktów Pucharu Świata po raz pierwszy w sezonie 1998/99, Bafia został nominowany do udziału w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w Ramsau w 1999 roku. Zajął 26. miejsce w konkursie metodą Gundersena i 34. w sprincie. Dwa lata później na Mistrzostwach Świata w Lahti uplasował się tylko na niższych pozycjach.

Na poziomie krajowym Bafia był jednym z najlepszych zawodników. Podczas gdy swój pierwszy tytuł mistrzowski zdobył w Szczyrku w 1993 roku wraz z Józefem Joniakiem i Stanisławem Ustupskim, swój pierwszy indywidualny medal zdobył w 1995 roku, zajmując trzecie miejsce w konkursie Gundersena w Szczyrku za Stefanem Habasem i Władysławem Styrczulą. Ostatecznie został dwunastokrotnym mistrzem Polski, w tym ośmiokrotnie w grze pojedynczej. Bafia zdobył również trzy brązowe medale na mistrzostwach w skokach narciarskich, z których pierwszy zdobył w 1996 roku w drużynie z Andrzejem Młynarczykiem i Robertem Mateją.

W styczniu 2008 roku Bafia zadebiutował jako sędzia skoków narciarskich FIS. W kolejnych latach pełnił tę funkcję na wszystkich poziomach, od zawodów krajowych po konkursy Pucharu Świata. Bafia został również nominowany na sędziego skoków narciarskich na sezon Pucharu Świata 2020/21, w tym na zawody w Innsbrucku i Bischofshofen. Był również trenerem klubowym w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w TS Wisła Zakopane i KS Chochołów. Jest wiceprezesem Fundacji im. Stanisława Marusarza w Zakopanem, a Kazimierz jest bratem narciarza Tadeusza.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności