Wikibiopedia

 

Padma Lakshmi

Padma Lakshmi (ur. 1 września 1970 w Chennai, Indie) - amerykańska aktorka filmowa, gospodarz telewizyjny i modelka.

Życie

Wczesne życie

Padma Lakshmi urodziła się jako jedyne dziecko pracownika firmy farmaceutycznej Pfizer i pielęgniarki. Jej rodzice rozstali się, gdy Padma miała rok, a rozwiedli się kolejny rok później. Oboje później ponownie zawarli związek małżeński. Z nowego związku ojca, Padma Lakshmi ma dwójkę przyrodniego rodzeństwa.

Lakshmi przeprowadziła się z matką do USA i dorastała w Nowym Jorku, a później w Malibu. Ukończyła szkołę średnią w Industry, na przedmieściach Los Angeles. W 1984 roku Lakshmi, wówczas 14-letnia, była pasażerem samochodu, który uczestniczył w wypadku drogowym. Lakshmi przeżyła z poważnymi obrażeniami, w tym ze złamanym biodrem. Dziś o zdarzeniu przypomina tylko ledwie 17-centymetrowa blizna na prawym ramieniu.

Po ukończeniu szkoły średniej zapisała się na Clark University w Worcester, Massachusetts, gdzie w 1992 roku uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie teatru.

Padma Lakshmi biegle posługuje się pięcioma językami, angielskim, hiszpańskim, włoskim i tamilskim oprócz swojego ojczystego języka malajalam.

Kariera

Lakshmi została odkryta przez skauta modelki w wieku 16 lat podczas wakacji w Indiach. Była jedną z pierwszych indyjskich modelek, które wkrótce potem chodziły po wybiegach w Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Do jej znanych klientów należeli Ralph Lauren, Emanuel Ungaro, Roberto Cavalli i Versace. Występowała również w wielu magazynach modowych, w tym w znanym Cosmopolitan i Harper’s Bazaar. Urodzony w Niemczech fotograf Helmut Newton nigdy nie próbował retuszować jej fizycznej skazy - blizny na ramieniu - dlatego Lakshmi jest uważana za jedną z niewielu modelek ze “skazą”.

Lakshmi rozpoczęła swoją karierę aktorską w 1998 roku jako aktorka we włoskim filmie telewizyjnym “Syn Sandokana”. Kolejne role przyjęła gościnnie w odcinku Star Trek: Enterprise w 2002 roku oraz w filmie telewizyjnym The Ten Commandments z 2006 roku, w którym sportretowała egipską księżniczkę Bithię.

Od 2002 roku jest również gospodarzem kuchennego show Top Chef, w którym, podobnie jak w jego niemieckich odpowiednikach, kandydaci muszą gotować dla jury. W 2007 roku wydała książkę kucharską zatytułowaną Tangy, Tart, Hot and Sweet: Świat przepisów na każdy dzień.

W 2009 roku Lakshmi wprowadziła na rynek swoją pierwszą kolekcję biżuterii. Nazwana na cześć Lakshmi, kolekcja “Padma” składała się z czterdziestu sztuk.W 2013 roku wypuściła kolejną kolekcję zatytułowaną “PL” dla amerykańskiego kanału telezakupowego HNS.

Życie osobiste

17 kwietnia 2004 roku Padma Lakshmi poślubiła Salmana Rushdie, pisarza również pochodzącego z Indii, którego poznała na przyjęciu w 1999 roku. Małżeństwo trwało trzy lata; rozwiedli się 2 lipca 2007 roku.

Lakshmi cierpi na endometriozę, więc lekarze podejrzewali, że Lakshmi może nie być w stanie mieć własnych dzieci do końca życia. Ku zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych, Lakshmi jednak została matką córki 20 lutego 2010 roku. Ojcem dziecka jest amerykański przedsiębiorca Adam Dell, młodszy brat założyciela firmy Dell Michaela Della.

Filmografia (wybór)

1998: Linda e il brigadiere (serial TV, 1 odcinek)

1998: Il figlio di Sandokan (serial TV, 3 epizody)

1999: Piraci z Karaibów (Caraibi, serial TV, 3 odcinki)

1999: Wasteland (serial TV, 1 odcinek)

2001: Glitter - Glamour of a Star (Glitter)

2002: Star Trek: Enterprise (Enterprise, serial TV, odcinek 2x11 Precious Cargo)

2003: Boom

2005: Mistrzyni przypraw (The Mistress of Spices)

2006: The Ten Commandments (serial TV, 2 odcinki)

2006: The Snipers - The Last Stand (Sharpe, serial TV, 1 odcinek)

2009: 30 Rock (serial telewizyjny, odcinek 4x05 The Problem Solvers)

2012: Nie ma miejsca jak dom - wyjedźmy z Ocean City

2014: Royal Pains (serial TV, odcinek 6x03 A Bridge Not Quite Far Enough)

2017: kto jest? (serial TV, 1 odcinek)

2017: Life in Pieces (serial TV, 1 odcinek)

2018: Complex x Fuse (serial telewizyjny, 1 odcinek)

2018: American Mirror: Intimations of Immortality

Pokrewne

Natascha Ochsenknecht

Cintia Dicker

Ananya Panday

Harnaaz Sandhu

Huma Qureshi

Lhakpa Tsamchoe

Nazneen Contractor

Neerja Bhanot

Parineeti Chopra

Priya Anjali Rai

Priyanka Bose

Richa Moorjani

Persis Khambatta

Jayshree Ullal

Shruti Haasan

Shyamala Gopalan

Sidharth Malhotra

Sonakshi Sinha

Sonam Kapoor

Shweta Tiwari

Ana Bárbara

Andrea de Alba

Blanca Soto

Kitten Natividad

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności