Wikibiopedia

 

Priyanka Bose

Priyanka Bose (ur. 1982 w Delhi, Indie) - indyjska aktorka teatralna i filmowa oraz modelka. Szerszej publiczności dała się poznać dzięki rolom w filmie Gangor włoskiego reżysera Italo Spinellego oraz w nominowanym do wielu Oscarów dramacie filmowym Lion - The Long Way Home amerykańskiego reżysera Gartha Davisa.

Kariera

Priyanka Bose rozpoczęła swoją karierę filmową od małych ról w filmach Johnny Gaddar (2007), Sorry Bhai! (2008), Love Sex aur Dhokha (2010) i Guzaarish. W 2010 roku wystąpiła w filmie włoskiego reżysera Italo Spinellego “Gangor”. Film, oparty na opowiadaniu znanej indyjskiej pisarki Mahaswety Devi, zdobył kilka nagród na New Jersey Independent South Asian Film Festival (w tym dla Bose jako najlepszej aktorki) oraz na Cinemanila International Film Festival.W 2013 roku Bose wystąpiła w reklamie dla sprzedawcy biżuterii Tanishq, grając młodą kobietę, która ma już córkę i ponownie wychodzi za mąż, co jest legalne w Indiach, ale wciąż społecznie zakazane. Reklama i Bose przyciągnęły dużą uwagę opinii publicznej. Reklama została pochwalona jako przełomowa, odważna i wyjątkowa i otrzymała ponad 3 miliony wyświetleń na You Tube.Bose wystąpił w południowoafrykańskim dramatopisarzu i reżyserze Yaël Farber w 2013 roku w sztuce Nirbhaya, opartej na gwałcie zbiorowym w 2012 roku w Delhi, która otrzymała uznanie krytyków. Zdobył Scotsman Fringe First Award, Herald Angel Award i Amnesty International’s Freedom of Expression Award na Edinburgh Festival Fringe.W 2012 roku Bose zagrał główną rolę w bollywoodzkim filmie Abhinav Tiwari’s Oass. Następnie przyjęła główną rolę w Shunyo Awnko (2013) w reżyserii Goutama Ghose u boku Konkony Sen Sharma oraz wystąpiła w filmie Devashisha Makhiji “Oonga”, który miał premierę na New York Indian Film Festival i był pokazywany na kilku innych festiwalach. W Gulaab Gang (2014) wystąpiła u boku Madhuri Dixit i Juhi Chawla.Bose zyskał międzynarodową sławę w 2016 roku dzięki reżyserowi Garthowi Davisowi sześciokrotnie nominowanemu do Oscara dramatowi filmowemu Lion - The Long Way Home, w którym wystąpiła obok Nicole Kidman, Rooney Mara i Dev Patel, grając rodzoną matkę głównego bohatera Saroo jako dziecko i jako dorosły. W 2016 roku Bose zagrał również główną rolę w bollywoodzkiej komedii Half Ticket, która zdobyła Nagrodę Jury Ekumenicznego na 57. festiwalu filmowym w Zlinie w Czechach w 2017 roku.

W 2019 roku Bose wystąpił u boku Davida Arquette w amerykańskim filmie niezależnym Prarthana Mohana The MisEducation of Bindu, który zdobył Indiana Spotlight Award na Heartland International Film Festival. Wystąpiła również w krytycznym społecznie dramacie filmowym Pareeksha w reżyserii Prakash Jha. Ponadto Priyanka Bose wcielała się w role w indyjskich serialach telewizyjnych, m.in. w The Good Karma Hospital i Little America.

Priyanka Bose założyła własną firmę produkcyjną PaapiPet Pictures, która produkuje filmy krótkometrażowe i teledyski m.in. dla Hipnotribe, Mikey Mcleary i Kailash Kher.

Filmografia (wybór)

Filmy

2007: Johnny Gaddaar

2008: Przepraszam Bhai!

2010: Gangor

2010: LSD: Miłość, seks i dhokha

2010: Guzaarish

2011: Padduram

2012: Oass

2013: Oonga

2013: Don’t Let Your Luck Go (Yeh Jawaani Hai Deewani)

2014: Gulaab Gang

2014: Sprzedane

2016: półbilet

2016: Lion - The Long Way Home (Lion)

2018: Asharyachakit

2019: Jakie są szanse?

2019: The MisEducation of Bindu

2020: Pareeksha

2020: Mortal - Courage is Immortal (Mortal)

2020: Sadak 2Seria telewizyjna

2019: Szpital “Dobra Karma

2020: Mała Ameryka

2021: Koło czasu (The Wheel of Time)

Pokrewne

Monika Gruber

Julia Engelmann

Natascha Ochsenknecht

Michaela May

Eva Bay

Angelika Milster

Barbara Nüsse

Camila Alves

Cintia Dicker

Isabela Souza

Tainá Müller

Ananya Panday

Harnaaz Sandhu

Huma Qureshi

Lhakpa Tsamchoe

Mithali Raj

Nazneen Contractor

Neerja Bhanot

Padma Lakshmi

Parineeti Chopra

Richa Moorjani

Persis Khambatta

Shruti Haasan

Sidharth Malhotra

Sonakshi Sinha

Sonam Kapoor

Shweta Tiwari

Ana Bárbara

Andrea de Alba

Angélica María

Blanca Soto

Irma Serrano

Kitten Natividad

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności