Wikibiopedia

 

Najma Akhtar

Najma Akhtar (ur. 9 września 1962 w Chelmsford) - brytyjska piosenkarka.

Życie

Rodzice Akhtara są pochodzenia indyjskiego. Akhtar studiował inżynierię chemiczną na Aston University w Birmingham. Zaczęła śpiewać w 1984 roku. Po wygranym konkursu Asian Song Contest pierwsze nagranie albumu jazzowego w Indiach (Bhajans) zostało wykonane w 1986 roku. Album Qareeb, produkowany w Anglii, prezentujący wybór indyjskich ghazalów, zabarwionych mieszanką starożytnych orientalnych i nowoczesnych zachodnich melodii (z udziałem saksofonisty Raya Carlessa), odbył się w 1987 roku w międzynarodowym debiucie Akhtara.

Piosenki tego albumu były znane na międzynarodowych pokazach mody i w filmie Sammy and Rosie Get Laid z szerszej publiczności. Po kolejnych występach na żywo został wydany w 1989 roku album Atish (jooggiene), a następnie Pukar w 1991 roku. Z Forbidden Kiss w końcu próbowała również adaptować muzykę filmową Bollywood z indyjskiego kompozytora Sachin Dev Burman.

Akhtar jest również dostępny na albumach: Jah Wobble (Take Me to God), Andy Summers (The Golden Wire), Steve Coleman (Black Science), Jimmy Page/Robert Plant (No Quarter: Jimmy Page and Robert Plant Unledded) oraz Jethro Tull (J-Tull Dot Com).

Notatki dyskograficzne

Atish (1989 r. z Rayem Carlessem, Clem Clempsonem, Johnem Deemerem, Talvinem Singhem)

Pukar (Calling You) (1991)

Vivid (2002)

Najma Akhtar & Gary Lucas Rishte (2009)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności