Wikibiopedia

 

Helen Alford

Helen Alford OP (ur. 1 maja 1964 r. w Londynie) jest brytyjską mniszką dominikańską oraz naukowcem w dziedzinie nauk społecznych i ekonomicznych. Od 2023 r. jest przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Życie

Alford studiowała inżynierię produkcji w King's College w Wielkiej Brytanii w latach 1983-1987, a po studiach doktoranckich w latach 1987-1992 ukończyła doktorat na Uniwersytecie w Cambridge z rozprawą na temat technologii skoncentrowanej na człowieku i jej potencjału w zakresie humanizacji pracy w produkcji. Pracowała dla firm technologicznych, w tym Michelin, Johnson Matthey, BICC, BAE Systems i Thomson-CSF.

W 1994 r. Alford dołączyła do Sióstr Dominikanek św. Katarzyny ze Sieny w Newcastle w KwaZulu-Natal w RPA. W latach 1994-1996 uczęszczała na kursy teologiczne w Blackfriars w Oksfordzie, stałej prywatnej auli Uniwersytetu Oksfordzkiego, a następnie ukończyła licencjat z liturgiki w Papieskim Athenaeum Sant'Anselmo w Rzymie oraz studia z teologii moralnej w Angelicum w Rzymie.

Helen Alford jest profesorem na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie od 1996 roku, profesorem zwyczajnym od 2009 roku oraz dziekanem Wydziału Nauk Społecznych i prorektorem od 2001 roku. Jest również kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego "Etyka i CSR", w którym uczestniczą uniwersytety i firmy z USA, UE, krajów postkomunistycznych i gospodarek wschodzących.

Jej obszary nauczania i badań to etyka biznesu i historia chrześcijańskiej myśli społecznej. Jest doradcą Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju oraz Papieskiej Fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice (CAPP). Papież Franciszek mianował ją pełnoprawnym członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych we wrześniu 2020 roku. W dniu 1 kwietnia 2023 r. papież mianował ją prezesem tej samej Akademii. Jest autorką licznych publikacji na temat teorii zarządzania i społecznej odpowiedzialności biznesu. Ważne publikacje obejmują "Managing As If Faith Mattered: Christian Social Principles in the Modern Organisation" (2001), współautorstwo z Michaelem Naughtonem, oraz "Preaching Justice: Dominican Contributions to Social Ethics in the Twentieth Century" (2007 tom 1; 2016 tom 2), współautorstwo z Francesco Compagnoni.

Pisma

Managing As If Faith Mattered: Christian Social Principles in the Modern Organisation, University of Notre Dame Press, 2001, współautorstwo z Michaelem Naughtonem.

Rediscovering Abundance : Interdisciplinary Essays on Wealth, Income, and Their Distribution in the Catholic Social Tradition, University of Notre Dame Press, 2006

Responsabilità sociale d'impresa e dottrina sociale della Chiesa Cattolica, Franco Angeli Edizioni 2009

Preaching Justice I/II: Dominican Contributions to Social Ethics in the Twentieth Century, Dominican Publications, Dublin, 2007 (Band 1) and 2016 (Band II), zusammen mit Francesco Compagnoni

Handbook on the Economics of Reciprocity and Social Enterprise, Edward Elgar Publishing 2013, wspólnie z Luigino Bruni, Stefano Zamagni, Antonellą Ferrucci, Ricardo Abramovay.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności