Wikibiopedia

 

Salma Agha

Salma Agha (ur. 28 kwietnia 1962 w Karachi) - piosenkarka i aktorka indyjskiego i pakistańskiego filmu z lat 80. i 90.

Biografia

Salma Agha pochodzi z bogatej rodziny pakistańskiej i mieszkała w Londynie od dziewiątego roku życia. W 1981 roku wraz ze swoją siostrą Sabina Agha nagrała album z okładkami ABBA na Urdu/Hindi. Skontaktowała się z przemysłem filmowym na weselu syna Raja Kapoora Rishiego z Neetu Singh w Londynie. Została zaproszona, ponieważ jej matka jest odległą kuzynką Raja Kapoora i spotkała tam reżysera B. R. Chopra, który właśnie szukał młodej muzułmanki do filmu.

Salma została zatrudniona jako aktorka filmu Chopras Nikaah (1982). Po wysłuchaniu albumu ABBA kompozytor filmowy został dodatkowo użyty jako piosenkarka playbackowa w filmie. Na Nagrodach Filmowych w 1983 roku była najlepszą aktorką, a trzy piosenki z tego filmu zostały wyróżnione jako najlepsza piosenkarka playbackowa. Ghazal Dil Ke Armaan zdobyła nagrodę Filmfare Award jako najlepsza piosenkarka playbackowa. Głównym aktorem filmu był Raj Babbar. Salma Agha była wciąż parą filmową.

W 1984 roku grała z Mithun Chakraborty i Smita Patil w Kasam Paida Karne Wale Ki i ponownie otrzymała nominację do filmowej piosenki Jhoom Jhoom Baba. Jej debiut w pakistańskim filmie miał ją w 1985 roku w Hassan Askaris Hum Aur Tum. Zagrała główną rolę u boku Javeda Sheikha, którego poślubiła niedługo później. Ale małżeństwo trwało tylko krótko. Na przemian pojawiła się w filmie hindi i w filmie pakistańskim, co było możliwe tylko ze względu na swoje obywatelstwo brytyjskie. W latach 90. wycofała się z filmu i od tamtej pory publikuje albumy muzyczne z Ghazalsem i występuje na żywo.

Salma Agha jest żoną squasha i trenera Rehmat Khan. Masz wspólną córkę.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności