Wikibiopedia

 

Kelli Ali

Kelli Ali (ur. 30 czerwca 1974 r. w Birmingham, Anglia), wcześniej znana jako Kelli Dayton, to angielska piosenkarka i gitarzystka.

Kariera

Ali, wtedy jeszcze Dayton, stała się znana dzięki swojemu udziałowi jako główna wokalistka w brytyjskiej grupie trip-hopowej Sneaker Pimps. Po zdobyciu sławy dzięki singlowi 6 Underground z albumu Becoming X, Sneaker Pimps postanowili kontynuować karierę bez Dayton w 1998 roku. Rozpoczęła więc karierę solową. Przed Sneaker Pimps, Dayton występowała w hip-hopowym zespole Psycho Drama, po czym kilka lat później dołączyła do The Lumieres jako autorka tekstów, wokalistka i gitarzystka prowadząca. The Lumieres wydali między innymi singiel Cinder hearts.

Pod pseudonimem Kelli Ali, który wybrała na cześć swojego ojca, Michaela Ali, rozpoczęła karierę solową w 2003 roku albumem Tigermouth. Z tym albumem przeniosła się z muzyki trip-hopowej na poziom dreampopu. Wyprodukowała takie hity jak Sunlight in the Rain i Kids, w którym wystąpił perkusista The Doors John Densmore.

W 2003 roku Ali wyruszył w trasę z zespołem Garbage. W 2004 roku wydała swój kolejny album, Psychic Cat, który powrócił do jej rock'n'rollowych korzeni. Były autor Tony O'Neill, między innymi, wspierał ją na keyboardzie podczas nagrań.

W kwietniu 2006 roku Ali udała się do Japonii, aby napisać i nagrać piosenki z Hoshino Hidehiko z zespołu Buck-Tick i Cube Juice z Dropz. W tym samym roku producent Paul Oakenfold nagrał piosenkę Faster Kill Pussycat z aktorką Brittany Murphy. 24 listopada 2008 roku wydała swój trzeci solowy album Rocking Horse. Zawiera on więcej części sferycznych i akustycznych. Album został wyprodukowany przez Maxa Richtera (Fat Cat Records) w Glasgow i Edynburgu w pierwszej połowie 2008 roku.

W 2012 roku Kelli Ali pracowała nad swoim nowym albumem Band of Angels, który po raz pierwszy sfinansowała poprzez apel crowdfundingowy.

Dyskografia

Albumy

2003: Tigermouth (One Little Indian Records)

2004: Psychic Cat (One Little Indian Records)

2008: Rocking Horse (One Little Indian Records)

2009: Butterfly (wydany niezależnie; akustyczna przeróbka albumu Rocking Horse)

Single

2003: Inferno High Love

2003: Teardrop Hittin' The Ground

2003: Kids

2004: Speakers/Voyeur

2004: Hot Lips

2008: What to Do/One Day at a Time

2009: The Savages/Rocking Horse (wersja akustyczna)/Willow's Song

Kolaboracje (Auswahl)

Long Hard Road out of Hell (mit Marilyn Manson)

Almost Diamonds (mit Marc Almond)

Faster Kill Pussycat (z Paulem Oakenfoldem i Brittany Murphy)

Up in Flames (mit Satoshi Tomiie)

Love in Traffic (mit Satoshi Tomiie)

Play With Bootsy (mit Bootsy Collins)

My<Dsmbr (Remix von "My December"; mit Linkin Park)

Still (mit Double Six)

Payback Time (mit The Dysfunctional Psychedelic Waltons)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności