Wikibiopedia

 

Bartek Nikodemski

Bartek Nikodemski (* 1985 we Wrocławiu, Polska), znany w przeszłości również pod pseudonimem Plan B, to polsko-niemiecki raper, który podpisał kontrakt z niezależną wytwórnią Chimperator Productions. Zwykle występuje ze swoim rapowym zespołem Die Orsons oraz w rapowym duecie Maeckes & Plan B. W 2013 roku zmienił pseudonim sceniczny na Bartek.

Życie

Nikodemski urodził się we Wrocławiu, a później wraz z rodziną przeprowadził się do Stuttgartu.

Tam też poznał swojego późniejszego rapowego partnera Maeckesa, który jest również członkiem Orsons. Razem stworzyli duet rapowy Maeckes & Plan B i wydali kilka albumów i mixtape'ów. W 2008 roku Maeckes & Plan B wyruszyli w trasę Fast wie Las Vegas Tour z Casperem, Tua, Kaasem, Pimpulsivem i Vegą. Razem z Kaasem i Tua, w ciągu kilku dni nagrali pierwszy album Orsons - Das Album. W 2009 roku ukazał się Denn dein ist das Reich und die Kraft und die Herrlichkeit, in Ewigkeit, Orsons, a następnie Das Chaos und die Ordnung w 2012 roku.

Plan B wydał EP-ki w 2008 roku (Pipapo, do pobrania za darmo) i 2010 roku (Ill streets Blues). 29 sierpnia 2013 roku ukazała się EP-ka Apfelschnitzschneider, którą Bartek nagrał wspólnie z wieloletnim DJ-em Jopezem z Orsons i którą można było pobrać za darmo za pośrednictwem strony Bartka na Facebooku. W tym samym czasie nastąpiła zmiana nazwy: Ponieważ brytyjski muzyk Plan B stawał się coraz bardziej znany w Niemczech, Nikodemski postanowił zmienić swój pseudonim sceniczny na Bartek.

Pierwszy album Bartka ukazał się 15 października 2021 roku. Nosi tytuł Knäul i zawiera dziesięć utworów.

Dyskografia

Albumy

15 października 2021: KnäulEPs

23 sierpnia 2005: Zack! Boom! Bang!

17 maja 2010: Ill Street Blues

29 sierpnia 2013: Wycinarka do jabłek

11 listopada 2016: "Servuslichkeiten "Inne

25 grudnia 2009: Pi Pa Po - Co wydarzyło się do tej pory (publikacja bezpłatna)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności