Wikibiopedia

 

Malukmohammed Lappa Sultan

Malukmohammed Lappa Sultan, często M.L. Sultan lub ML Sultan, różniące się nazwisko Mulukmahomed (urodzony 15 lutego 1873 Quilon w Malabar District; zmarł 6 września 1953 Escombe) był południowoafrykańskim przedsiębiorcą i patronem sztuki pochodzenia indyjskiego. Potrzeby edukacyjne ludzi żyjących w ubóstwie we wszystkich grupach etnicznych i religijnych znalazły szerokie wsparcie dzięki jego filantropijnej postawie i bogactwu.

Życie

Sultan spędził swoje dzieciństwo w Indiach. W wieku 14 lat, po śmierci ojca, porzucił szkołę i planował emigrację na Cejlon. Jednak brak pieniędzy uniemożliwił realizację tego planu. Zamiast tego zwrócił się do RPA, aby znaleźć drogę do pracy zarobkowej jako robotnik kontraktowy. W 1890 r. przybył do Durbanu na statku Congella i aby wypełnić swoje zobowiązanie wynikające z umowy Indenture, podjął pracę portiera na stacji Berea Road w państwowych zakładach kolejowych. Po zakończeniu tego okresu kontraktowego szukał zatrudnienia w Johannesburgu i został zatrudniony w hotelu (Masonic Grove Hotel). Sultan wrócił później do Durbanu i w 1918 roku został plantatorem tytoniu w Bellair. Działalność ta nie przyniosła mu satysfakcjonującego sukcesu, więc próbował innych dziedzin biznesu, oprócz obrotu nieruchomościami, także z uprawą bananów, ananasów i owoców papai w Escombe, produktów ajurwedyjskich, sprzedaży liści betelu, a także mleczarni.Stopniowo przyszedł sukces biznesowy. Jako biznesmen był teraz obecny na Victoria Street w Durbanie. Dzięki swojej przedsiębiorczej działalności na rynku nieruchomości Sultan zdołał uzyskać rosnący dochód, który coraz częściej przeznaczał na datki charytatywne. Nawet mając niewielkie wykształcenie, zdawał sobie sprawę, że jest w ten sposób zdany na łaskę arogancji kolonializmu, tu ostatecznie prekursora późniejszych warunków apartheidu w RPA. Było dla niego jasne, że jedyną drogą do wolności jest lepsza edukacja i że dlatego musi się zaangażować.

Przez tragiczne okoliczności w 1933 roku Sułtan stracił żonę. Po tym ciosie szukał komfortu i spełnienia w biznesie. Rozszerzył działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej oraz założył zakłady produkcyjne materiałów eksploatacyjnych, firmę ML Sultan and Sons. Kulminacją jego charytatywnej działalności życiowej było założenie w 1942 roku M.L. Sultan Charitable and Educational Trust z kapitałem 100.000 funtów południowoafrykańskich, którego część została zarezerwowana na przyszłą szkołę zawodową. Jego głównym celem było promowanie lepszych możliwości edukacyjnych dla Indian w ówczesnej prowincji Natal. W ten sposób przyczynił się do powstania szkoły zawodowej o profilu technicznym. Jeden z jego głównych wkładów finansowych w tym sektorze było wsparcie pierwszych cykli nauczania, w tym czasie jeszcze w pomieszczeniach Sastri College. Trust ten zapewnił połowę funduszy na budynki M.L. Sultan Technical College w Durbanie, które otwarto w 1956 roku, już po jego śmierci, w wysokości 33 000 funtów. Kamień węgielny pod własne budynki kolegium został położony w 1954 roku przez przewodniczącego Rady Kolegium i dyrektora Natal Technical College. Ten kompleks szkół zawodowych otrzymał uzupełniające finansowanie od rządu RPA i Rady Miasta Durban. W tym czasie dyrekcja szkoły zgodziła się z życzeniem rządu, aby nie przyznawać czarnym dostępu do edukacji w pełnym wymiarze godzin. Wiadomo było, że państwowy Departament Spraw Tubylczych zamierzał otworzyć więcej szkół przemysłowych dla czarnych w kraju.Jedną z podstawowych postaw M.L. Sultana było stworzenie korzystnych warunków do pomyślnego rozwoju w ramach wieloetnicznego społeczeństwa RPA. Dał temu wyraz pod koniec życia, gdy kazał zmienić akt założycielski swojego funduszu powierniczego tak, aby w przyszłości także czarni mogli otrzymać wykształcenie w tej uczelni. Do czasu jego śmierci we wrześniu 1953 roku nie udało się jeszcze dokonać niezbędnej rejestracji zmian. Ta instytucja edukacyjna, która początkowo została założona prywatnie i nadal była wspierana przez darowizny, miała oddziały w Pietermaritzburgu, a także w Tongaat i Umkomaas na północnym wybrzeżu Natalu, co było zgodne z życzeniem Sultana, gdy zakładał swój trust. W jego pogrzebie wzięło udział ponad 4000 osób ze wszystkich warstw społecznych.

Osobiste

ML Sultan w 1905 roku ożenił się z Mariam Bee Shaik Emam. Mieli czterech synów i sześć córek.

Honours

w Durbanie: M.L. Sultan Technical College, od 1979 M.L. Sultan Technikon, po utworzeniu Durban University of Technology kampus ML Sultan

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności