Wikibiopedia

 

Ken Adam

Sir Kenneth Adam, także Ken Adam, OBE, (* 5 lutego 1921 w Berlinie; † 10 marca 2016 w Londynie; urodzony jako Klaus Hugo Adam) był niemiecko-brytyjskim architektem filmowym. Praca Adama stała się szczególnie znana, gdy stworzył wyszukane scenografie do kilku filmów o Jamesie Bondzie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Najbardziej znaną scenografią Adama jest pokój wojenny w wojskowej satyrze Stanleya Kubricka Dr Strangelove or: How I Learned to Love the Bomb (1964). Reżyser Steven Spielberg uważa pokój wojenny za "najlepszą scenografię, jaką kiedykolwiek stworzono dla filmu".

Life

Klaus Adam urodził się w żydowskiej rodzinie z wyższej klasy średniej w Berlinie. Jego rodzice Lilli i Fritz Adam oraz ich bracia Georg, Siegfried i Otto Adam byli właścicielami sieci domów towarowych, w tym sklepu z odzieżą sportową S. Adam na rogu Friedrichstraße i Leipziger Straße w Berlinie. Nowy budynek wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku był budynkiem żelbetowym z nowoczesną szklaną fasadą zaprojektowaną przez Miesa van der Rohe. Firma została założona w 1863 roku przez Saula Davida Adama i posiadała domy towarowe w Berlinie, Hamburgu i Chemnitz. Saul David Adam zmarł w Berlinie w 1905 roku. Brat Georg Adam zmarł w Berlinie w 1930 roku, Siegfried Adam w Tarasp-Vulpera w Szwajcarii w 1929 roku.

Klaus Adam uczęszczał do francuskiego gimnazjum. W tym czasie lubił kopiować obrazy i rzeźby, wykonał popiersia Goethego i Schillera oraz namalował autoportrety Van Gogha. W 1934 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii wraz z rodzicami i rodzeństwem: Dieterem, Loni i Peterem. Jego matka Lilli Adam prowadziła pensjonat w londyńskiej dzielnicy Hampstead, który stał się miejscem spotkań emigrujących lekarzy, aktorów i muzyków. Adam uczęszczał do St Paul's School w Barnes w Londynie. Następnie studiował architekturę w Bartlett School of Architecture na University College London. W tym samym czasie pracował już w biurze architektonicznym, w którym jeden z młodszych partnerów był byłym asystentem Ericha Mendelsohna, a na początku II wojny światowej jego rodzinie groziło internowanie jako wrogich cudzoziemców. Ale Ken Adam zaciągnął się do Królewskiego Korpusu Pionierów, a później latał na misje jako pilot myśliwca Brytyjskich Sił Powietrznych "przeciwko nazistom i Hitlerowi, ale nie przeciwko Niemcom". W tym czasie Adam nie miał jeszcze brytyjskiego paszportu i dlatego był jedynym Niemcem w brytyjskich siłach powietrznych. Jego brat Dieter dołączył do niego w 1944 roku.

Nie wszyscy członkowie rodziny Adamów zdołali dotrzeć do bezpiecznego miejsca na czas. Syn Georga Adama, Herbert, został uwięziony w 1937 roku i deportowany do obozu koncentracyjnego w Dachau, a następnie do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie w 1938 roku. 9 listopada 1939 r. Herbert Adam i 20 innych więźniów zostało rozstrzelanych w kamieniołomie obozu koncentracyjnego Buchenwald w odwecie za zamach Georga Elsera na Hitlera w Monachium. Żona Georga Adama, Hedwig, zmarła w Berlinie 14 stycznia 1940 roku. Kuzyn Kena Adama, Gerhard, wrócił z Brukseli do Niemiec w 1969 roku, gdzie mieszkał do 1986 roku.

W 1951 roku Ken Adam poznał włoską modelkę Letizię Moauro podczas kręcenia filmu Karmazynowy pirat na Ischii i poślubił ją w następnym roku. Już wtedy projektowała torebki i od tego momentu stała się jego najważniejszym doradcą; wszystkie jego plany filmowe są rysowane szerokim flamastrem marki Flo-Master, który stał się również ulubionym narzędziem wielu innych grafików; Adam przyszedł do filmu jako scenograf w latach pięćdziesiątych. Jego najsłynniejsze projekty zostały zrealizowane dla filmów perfekcjonisty Stanleya Kubricka i dla siedmiu filmów z serii James Bond. Jego projekty były artystycznie inspirowane architekturą Bauhausu i ekspresjonistycznym filmem niemieckim. The War Room z filmu Dr Strangelove or: How I Learned to Love the Bomb (1964) przeszedł do historii kina i to nie tylko dla scenografów. Kiedy ówczesny prezydent USA Ronald Reagan został zainaugurowany w 1981 roku, zapytał o lokalizację pokoju wojennego. Począwszy od 1962 roku, Adam projektował coraz bardziej rozbudowane scenografie do odnoszącej sukcesy serii filmów o Jamesie Bondzie. Adam zaprojektował między innymi tajne centra dowodzenia przeciwników Bonda, które wyróżniały się monumentalnymi rozmiarami i spektakularnym wyglądem (sztuczny krater wulkaniczny, supertankowiec, stacja kosmiczna itp.) Architekci tacy jak Daniel Libeskind przyznają, że ich architektura była inspirowana planami filmowymi Kena Adama.

Archiwum Kena Adama w Deutsche Kinemathek

We wrześniu 2012 roku Ken Adam przekazał swoje prace artystyczne do Deutsche Kinemathek w Berlinie. Kolekcja składa się z 6200 obiektów, w tym ponad 4000 rysunków, szkiców do tytułów ze wszystkich okresów twórczości, albumów ze zdjęciami do poszczególnych filmów, storyboardów jego współpracowników, zdjęć motywów, pamiątek, medali wojskowych i dokumentów tożsamości, a także wszystkich nagród filmowych, w tym dwóch Oscarów.

W 2016 roku Deutsche Kinemathek udostępniło prace graficzne archiwum w formie prezentacji online. Spełnia to życzenie Kena Adama, aby jego praca służyła jako inspiracja dla przyszłych pokoleń.10 grudnia 2014 roku otwarto wystawę Bigger than Life. Ken Adam's Film Design w Deutsche Kinathek. Wystawę można było oglądać w Deutsche Kinathek od 11 grudnia 2014 r. do 17 maja 2015 r., a następnie od 30 czerwca do 13 września 2015 r. w Kunstfoyer Bayerische Versicherungskammer w Monachium.

Nagrody (wybór)

Oscar

1957: Nominacja w kategorii najlepsza scenografia za film Dookoła świata w 80 dni

1976: Najlepsza scenografia za film Barry Lyndon

1978: Nominacja w kategorii najlepsza scenografia za film James Bond 007 - Szpieg, który mnie kochał

1994: Nominacja w kategorii najlepsza scenografia za film Rodzina Addamsów w szalonej tradycji

1995: Najlepsza scenografia za film King George - A Kingdom for More SanityInne nagrody

1994: Nagroda DIVA

2002: Nagroda ADG za całokształt twórczości

2008: Lucky Strike Designer Award

2012: Gwiazda na Bulwarze Gwiazd w Berlinie

2012: Honorowy obywatel Berlina

Literatura (kolejność chronologiczna)

Andreas Rost (red.): Piękny wygląd sztuczności. Verlag der Autoren, Frankfurt nad Menem 1995, ISBN 3-88661-158-2.

Alexander Smoltczyk: James Bond, Berlin, Hollywood. Światy Kena Adama. Nicolai, Berlin 2002, ISBN 3-87584-069-0.

Christopher Frayling: Ken Adam: The Art of Production Design. Faber and Faber, Londyn 2005, ISBN 0-571-22057-6.

Petra Kissling-Koch: Power(t)spaces. Scenograf Ken Adam i filmy o Jamesie Bondzie. Bertz + Fischer, Berlin 2012, ISBN 978-3-86505-396-1.

Boris Hars-Tschachotin, Kristina Jaspers, Peter Mänz, Rainer Rother (eds.): Bigger Than Life. Ken Adam's Film Design. Kerber Art, Bielefeld 2014, ISBN 978-3-7356-0027-1.

Christopher Frayling: The Ken Adam Archive. TASCHEN, marzec 2023, ISBN 978-3-8365-5187-8.

Filmy dokumentalne

Cień i światło. Ken Adam, architekt filmowy. Film dokumentalny, Niemcy, 2003, 60 min., scenariusz i reżyseria Jörg Plenio i Andreas Velten, produkcja Plenio Filmproduktion, Bayerisches Fernsehen, treść ARD.Ken Adam, Productions Designer. Film dokumentalny, BR Niemcy, 1990, 50 min., scenariusz i reżyseria: Andreas-Michael Velten, produkcja: dffb, premiera filmu: 10 października 1990 r. na Międzynarodowym Tygodniu Filmowym w Mannheim, dane filmu z Filmportal.de.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności