Wikibiopedia

 

Ignaz Friedman

Ignaz Friedman (także Ignacy lub Ignace; właściwie Salomon Isaac Freudman; * 13 lutego 1882 w Podgórzu (Kraków); † 26 stycznia 1948 w Sydney) był polskim pianistą o międzynarodowej sławie i kompozytorem.

Życie

Syn muzyka, pobierał lekcje gry na fortepianie u Flory Grzywińskiej w Krakowie i studiował filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Następnie studiował u znanego nauczyciela fortepianu Teodora Leszetyckiego w Wiedniu i pracował jako jego asystent. Studia kompozytorskie i muzykologiczne uzupełniły jego wykształcenie. Wiedeński debiut Friedmana (trzy koncerty fortepianowe jednego wieczoru) zapoczątkował jego światową karierę w 1904 roku. Według jego własnych szacunków dał w sumie ponad 2800 koncertów, w tym liczne wieczory duetowe ze skrzypkiem Bronisławem Hubermanem. W latach 1930-1939 Friedman mieszkał ze swoją żoną Marie von Shidlowsky, prawnuczką Lwa Tołstoja, w "Villa Friedman" w Siusi allo Sciliar w Południowym Tyrolu i wielokrotnie koncertował w Bolzano. Podczas tournée po Australii w 1940 i 1941 roku zdecydował się nie wracać do Europy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie i osiadł w Sydney. Problemy z lewą ręką zmusiły go do rezygnacji z koncertowania w 1943 roku.

Pianista

Interpretacje Friedmana charakteryzują się niezwykłym autorytetem. Jego umiejętności techniczne są równie imponujące jak Rosenthala, Godowsky'ego czy Lhévinne'a; wykorzystuje szerokie spektrum dynamiczne i agogiczne bez utraty równowagi muzycznej; typowe dla tamtych czasów są częste interwencje techniczne, takie jak podwojenie basu. Friedmann nadaje małym formom, na przykład Pieśniom bez słów Mendelssohna i Mazurkom Chopina, prawdziwą wielkość dzięki swojemu wyostrzonemu rytmowi i żywej stylistyce.

Charakterystyczne decyzje pianisty można prześledzić w jego edycjach, na przykład w kompletnym wydaniu dzieł fortepianowych Fryderyka Chopina dla Breitkopf & Härtel.

Do jego uczniów należeli Ignace Tiegerman, Victor Schiøler, Julius Chaloff, Leon Pommers i Bruce Hungerford.

Kompozytor

Zgodnie z tradycją "pianistes-compositeurs" Friedman skomponował ponad 100 utworów, które jednak nie weszły na stałe do repertuaru. Typowe są eleganckie miniatury na fortepian, muzyka salonowa w najlepszym tego słowa znaczeniu, jak popularna niegdyś "Tabatière à musique" (op. 33 nr 3). Jest też passacaglia (op. 44), etiudy i aranżacje, a także pieśni, muzyka kameralna i koncert fortepianowy.

Dyskografia

Chociaż liczne nagrania radiowe muzyka zaginęły, wiele z jego nagrań zostało ponownie wydanych na CD. Obecnie najbogatsza oferta pochodzi z wytwórni Naxos Historical (pięć płyt CD z utworami Beethovena, Chopina, Dvořaka, samego Friedmana, Gaertnera, Glucka, Hummla, Liszta, Mendelssohna, Mittlera, Moszkowskiego, Mozarta, Paderewskiego, Rubinsteina, Scarlattiego, Schuberta, Shielda, Suka i von Webera).

Wyróżnienia

W dniu 7 listopada 2013 r. w jego dawnym domu przy Pariser Straße 21 w Berlinie-Wilmersdorf odsłonięto berlińską tablicę pamiątkową.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności