Wikibiopedia

 

Joy Adamson

Joy Adamson (ur. Jänner 1910 w Troppau, Austria-Węgry; zm. Janer w 1980 roku w rezerwacie Narodowym Shaba w Kenii) - brytyjska austriacka przyrodniczka, malarka i pisarka. Urodziła się dzięki swojej książce Wolna. Lwica znana w dwóch światach (oryginalny tytuł: Born Free). Opisała w niej, jak wychowała lwicę, którą chrzciła Elsa.

Życie

Friederike Victoria Gessner była córką k.u.k. Victor Gessner. Rodzina matki posiadała rozległe ziemie w Czechach. Po rozwodzie rodziców w 1922 roku dziewczyna wychowywała się w Wiedniu u babci ze strony matki. Artystycznie utalentowana dziewczyna studiowała pianino w Akademii Muzycznej, później ćwiczyła w rzeźbie i metalu i intensywnie zajmowała się fotografią i krawcem, a także brała lekcje śpiewu. Po śmierci ojca zaczęła studiować psychologię, anatomię i medycynę

Od 1935 roku była żoną Viktora Klarwilla i zastanawiała się między innymi nad jego żydowskim pochodzeniem w związku z grożącym już nazizmem emigracją do Afryki. Po poronieniu w 1937 roku pojechała sama do Mombasy, by odpocząć i uznała Kenię za możliwe wygnanie.

Podczas rejsu zakochała się w szwajcarskim botaniku i podróżniku badawczym Peterze Bally, który mieszkał w Nairobi, i po powrocie do Austrii rozwiodła się, aby poślubić Bally'ego w 1938 roku. Ten dał jej przezwisko Joy, ponieważ uważał jej imiona za zbyt skomplikowane i nie podobało mu się jej imię Fifi. Zainteresował się też botaniką. Stała się rysownikiem roślin, ilustrowała książki o florze Afryki Wschodniej. W marcu 1938 roku ponownie udali się do Afryki. Już po czterech latach małżeństwo zostało rozwiedzione za obopólną zgodą, a w 1944 roku Joy poślubiła George'a Adamsona w Nairobi, urodzonego w Indiach Brytyjczyka pochodzenia irlandzkiego, którego poznała w 1941 roku i który przewodził rezerwacie zwierząt. Poślubiła go do końca życia, chociaż w 1970 roku zerwała z nim. U jego boku zaczęła zbierać i portretować skamieliny, gady i owady.

Wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej zmarła jej babcia. To doprowadziło ją do ciężkiej depresji, którą leczyła w Londynie. Podczas swojej obecności w Europie przygotowała wystawę swoich kwiatów w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym w Londynie. Niezwykle udana wystawa została nagrodzona medalem Grenfella.

W 1949 r. rząd kenijski zlecił artystom malowanie dwudziestu miejscowych plemion.

W roku 1956 George przyprowadził do domu trzy lwie dzieci, których matka wcześniej zastrzeliła, ponieważ zabiła już kilka osób. Zwierzęta wychowywano w domu Adamasonów. Po sześciu miesiącach okazało się jednak, że nie da się zatrzymać wszystkich trzech prawie dorosłych lwów. W rezultacie te dwa większe zostały sprzedane do zoo rotterdamskiego. Najmłodsza Elsa pozostała z ludzkimi rodzicami zastępczymi. Gdy zwierzę miało dwa lata, Elsa zaczęła powoli przyzwyczajać się do samodzielnego życia na pustkowiu. W czasie ich wspólnych czasów Adamson zanotował dokładnie los młodej lwicy. Następnie wykorzystała te dokumenty do swojej książki Frei. Lwica na dwa światy (Born Free), przetłumaczona na 33 języki. Zysk netto pozostawiono niemal w całości organizacji Elsa Wild Animal Appeal. Wkrótce po ostatecznym uwolnieniu Elsa wraz z trzema chłopcami krótko wróciła do Adamsonów.

Adamson napisał drugą książkę: Lwica Elsa i jej chłopcy. Historia Elsy urodziła się w 1965 roku jako wolna królowa dziczyzny, a w 1972 roku następna serial telewizyjny (Living free, po niemiecku: Triple Strolche in der Wild, reżyser: Jack Couffer) oraz w 1974 roku.

Adamson narysował i sfotografował zwierzęta i rośliny w Afryce, ale także mieszkańców i warunki ich życia. Wiele jej obrazów wystawiono w muzeum Nairobi. Według zwyczajów lwów studiowała również gepardy i lamparty.

Ambasador Austrii w Kenii przyznał Adamsonowi, który obecnie przyjął obywatelstwo brytyjskie, w 1977 r. krzyż honorowy dla nauki i sztuki.

W dniu 3 marca 2007 r. W styczniu 1980 roku Joy Adamson wyruszyła na wieczorną wędrówkę, a w dniu następnego znaleziono ją martwą przez współpracownika Petera Morsona. Najpierw podejrzewano, że lwy ją zabiły, ale w wyniku autopsji stwierdzono ludzką winę. W 1981 roku jej nieletni pracownik Paul Nakware Ekai przyznał się do morderstwa i został skazany na dożywocie.Jej trzeci mąż, George Adamson, który przeżył ją około dziewięciu lat, również zmarł brutalnie: w 1989 roku został zastrzelony podczas strzelaniny przez somalijskich kłusowników.W Opawie przy domu Na Rybnicku 48 (Teichgasse) upamiętniała ich tablica pamiątkowa zamontowana przez lokalne stowarzyszenie ochrony przyrody przy bramie. Styczeń 1910 urodziła się światowej sławy obrończyni przyrody, malarki i pisarki Friederike Gessner.

Czcionki

Löwin Elsa

Urodziłeś się wolny. Lwica w dwóch światach. Z listami od George'a Adamsona. Hamburg 1960

Lwica Elsa i jej chłopcy. Berlin 1962

Na zawsze wolne. Lwie dzieci Elsy odnajdują nowy dom. Frankfurt/M. Wien 1962

Inne prace

The Peoples of Kenia, Collins & Harvill Press, Londyn 1967

Sfinks. Hamburg 1970

Żegnam Pippę. Hamburg 1974

Leopardin Penny. Berlin 1981

Nagroda

1977: "Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst"

1994: Nazwa wenuskratera po niej: Venuskrater Adamson.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności