Wikibiopedia

 

Mary Adshead

Mary Adshead (ur. 5 lutego 1904 w Londynie, zm. 9 września 1995) - angielska malarka, ilustratorka i projektantka. Jej prace obejmowały malowidła ścienne.

Życie i dzieło

Adshead urodził się w Bloomsbury w Londynie jako jedyne dziecko architekta, akwarelistów i profesorów Civic Design, który uczył najpierw w Liverpoolu, a później na Uniwersytecie Londonowym i jego żonie Mary. W latach 1916-1919 Adshead uczęszczał do Putney High School. Po sześciu miesiącach mieszkała w Paryżu. Ze względu na pozycję ojca na londyńskim uniwersytecie, już w wieku 16 lat w 1921 roku mogła się zapisać do Slade School of Art. Tam Henry Tonk zwrócił uwagę na swoje umiejętności i dał jej pierwsze zlecenie na malowidło ścienne w Wapping. To była współpraca z Rexem Whistlerem. Sukces doprowadził do dalszych zamówień. Następny obraz ściany, wykonany w 1924 roku, miał samotną wyspę na ten temat i namalowała go dla Charlesa Reilly'ego, profesora architektury na Uniwersytecie w Liverpoolu. Obraz ten istnieje jeszcze dzisiaj i jest wystawiany na University of Liverpool Art Gallery. W 1924 roku na brytyjskiej ekshibicji Empire w Wembley wystawiono duże malowidło Adshead, The Housing of the People. Zaprojektowała jego jadalnię z scenami Newmarket Racecourse i portretami jego przyjaciół, takich jak Arnold Bennett, Lady Louis Mountbatten, i Winston Churchill, w drodze na tor wyścigowy. Projekt nigdy nie został ukończony, ponieważ Beaverbrook obawiał się, że od tej pory będzie mógł codziennie spotykać się z obrazami i narzucać się jednej z osób. Beaverbrook zapłacił Adsehead zniżkę w wysokości dwóch trzecich i zwrócił gotowe panele. Zostały one wydane w 1930 roku w londyńskim sklepie. Później, z wyjątkiem trzech płyt, wszystkie pozostałe zostały zniszczone przez pożar podczas składowania. Kolejny obraz ściany namalowała dla brytyjskiego pawilonu na światowej wystawie specjalistycznej w Paryżu w 1937 roku.Jej pierwsza wystawa była w 1930 roku w Galerii Goupil. We współpracy z mężem ilustrowała dwie książki dla dzieci. W 1949 roku zaprojektowała kilka znaczków dla General Post Office, a następnie marki o wysokiej wartości 2s 6d i 5s w 1951 roku. Opracowała też ramkę wokół portretu Elżbiety II. na 8d, 9d, 10d i 11d trwałym znaku serii Elisabeth II. (Wilding). W 1950 roku udekorowała czwarte piętro restauracji Selfridges scenami z dżungli. Opracowała również projekty plakatów dla London Transport System i kilka obrazów ściennych, które zostały już utracone, do banku metra oraz zestawów do filmu Cleopatra. W 1929 roku poślubiła Stephena Bone'a, syna artysty Muirhead'a Bone'a. Z tego małżeństwa miała dwóch synów i jedną córkę. Po śmierci męża w 1958 roku podróżowała po Europie i Stanach Zjednoczonych.

Studiowała techniki dekoracji mozaiki w Ravennie i Sycylii i miała szereg wystaw zarówno jako artystka solowa, jak i obok dzieł Stephena Bone'a. Pomimo kulawizny, która wynikała ze swego rodzaju drabin do malowania, Adshead pozostała do końca aktywną artystką.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności