Wikibiopedia

 

John Ackroyd

John Ackroyd (ur. 1868 w Radford, Nottingham lub Heanor; zm. 11 listopada 1927 w Heanor) - angielski piłkarz.

Kariera

Ackroyd po raz pierwszy utworzył lewostronny atak Notts County z Harrym Daftem pod koniec grudnia 1887 roku, zdobywając raz bramkę w wygranym 4-0 meczu z Walsall Swifts. W kolejnych tygodniach Ackroyd rozegrał jeszcze trzy spotkania, ostatnie 21 stycznia 1888 roku w przegranym 8:0 meczu z Notts Rangers. Podczas gdy Notts County brało udział w nowo utworzonej Football League od jesieni 1888 roku, Ackroyd grał teraz dla lokalnych rywali Notts Olympic. W lutym 1890 roku, przy okazji remisu 4-4 z Heanor Town, Athletic News doniósł, że Notts Olympic zyskał na szybkości, odkąd Ackroyd stał się pieszym. Był jednym z faworytów w meczu na Castle Ground w Nottingham w lutym 1890 roku, a w kolejnych miesiącach dołączył do Heanor Town, a Olympic następnie bezskutecznie ubiegał się w Football Association o pozwolenie na tymczasowe wykorzystanie Ackroyda. W październiku 1890 r. korespondent zauważył o Ackroydzie, że "ze swoimi długimi nogami jest w stanie minąć [przeciwnika] tak, jakby miał na sobie siedmioligowe buty". W sezonie 1891/92 Ackroyd dołączył do klubu Football Alliance Grimsby Town, gdzie zastąpił szkockiego skrzydłowego Davida Blacka, który przeniósł się do Middlesbrough FC. W swoim pierwszym sezonie Ackroyd był zdecydowanie najlepszym strzelcem klubu z 13 bramkami w 20 występach ligowych, a w drugiej rundzie kwalifikacyjnej Pucharu Anglii przeciwko Boston Town, Ackroyd strzelił jednego gola w wygranej 10-0, co jest rekordem klubu, który nadal obowiązuje.

W następnym sezonie większość drużyn Football Alliance utworzyła nowo utworzoną Drugą Dywizję Football League, a Ackroyd odegrał rolę w historycznym pierwszym meczu klubu w nowej lidze przeciwko Lincoln City, strzelając bramkę w wygranej 5-2. W miarę upływu sezonu przeniósł się z lewego pół napastnika na prawego skrzydłowego, a z dwunastoma ligowymi bramkami, w tym pierwszym golem z rzutu karnego Grimsby w Football League (w porażce 3-1 z Walsall Town Swifts), ponownie był najlepszym strzelcem swojej drużyny, która zakończyła sezon na przyzwoitym czwartym miejscu.

We wrześniu 1893 roku Ackroyd został nagrodzony meczem charytatywnym, w którym Grimsby Town zmierzyło się z drużyną Nottinghamshire, w skład której wchodzili William Brown (Nottingham Forest) - Thompson (Mansfield Town), Tom McLean (Notts County) - Charlie Bramley (Notts), wieloletni przyjaciel Bob Jardine (Heanor Town), Alf Shelton (Notts) - J. H. Mann (Notts). H. Mann (Notts), Taylor (ostatnio Bulwell), Horace Pike (Forest), George Geary (Forest), Harry Daft (Notts). Mecz przed "zaledwie 600 lub 700 widzami" został rozegrany z 35-minutowymi przerwami i zakończył się wynikiem 5-1 (dwa gole Ackroyda) na korzyść Grimsby. Po mniejszej liczbie występów w sezonie 1893/94, a także spadku liczby strzelonych bramek, dołączył do ligowych rywali Rotherham Town na sezon 1894/95. Jego debiut opóźnił się o kilka tygodni, ponieważ w maju 1894 roku został zawieszony do 14 września przez komisję nadzwyczajną Związku Piłki Nożnej za nieokreślone przewinienie. Zdobył bramkę w każdym ze swoich pierwszych dwóch występów, ale w kolejnych 15 występach strzelił jeszcze tylko jedną; a po utracie miejsca w drużynie w listopadzie, do końca sezonu był również wykorzystywany jako środkowy pomocnik. Musiał również stanąć przed sądem w lutym 1895 r., ponieważ został zatrzymany przez policję walczącą ze swoim szwagrem na dziedzińcu krótko przed północą w tym samym miesiącu. Dwaj oskarżeni twierdzili, ku śmiechowi widzów na sali sądowej, że kłócili się o to, które drużyny są najlepsze w Rotherham. Obaj zostali skazani na 5 funtów grzywny w zawieszeniu i obciążeni kosztami sądowymi, a latem 1895 roku Ackroyd powrócił do Heanor Town w Midland League, które wzmocniło swoje szeregi Brookesem (Derby County), Thomasem Jeacockiem (Nottingham Forest) i Andrew Whitelawem (Leicester Fosse), a także kilkoma innymi graczami Football League. Z Heanor ponownie dotarł do pierwszej rundy Pucharu Anglii w 1897 roku, gdzie został wyeliminowany w powtórce przeciwko Southampton St Mary's. W Midland League, w której klub grał do 1900 roku, strzelił co najmniej 35 goli. Ackroyd kontynuował grę w piłkę nożną dla Heanor Town co najmniej do 1901 roku. Do I wojny światowej grał w Heanor Town Cricket Club, którego później został prezesem i skarbnikiem, a po zakończeniu kariery piłkarskiej Ackroyd zarabiał na życie w handlu tekstyliami (koronkarstwo) w Heanor, był sekretarzem Związku Handlowców Koronek i pierwszym przewodniczącym Związku Pracy Heanor. Jego syn Archie Ackroyd (1897-1968) był krykiecistą Derbyshire CCC. Ackroyd zmarł w wieku 59 lat w listopadzie 1927 roku po długiej chorobie, pozostawiając trzech synów i córkę.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności