Wikibiopedia

 

Kenny Achampong

Kenneth "Kenny" Achampong (ur. 26 czerwca 1966 r. w Kilburn, Londyn) - były angielski piłkarz pochodzenia ghańskiego. Utalentowany technicznie skrzydłowy, był uważany za jeden z największych talentów Fulham FC w połowie lat 80-tych. Nie udało mu się jednak przebić do najwyższej klasy rozgrywkowej i po kilku latach spędzonych w drugiej i trzeciej lidze, nie powrócił do profesjonalnej piłki nożnej po 1993 roku.

Kariera sportowa

Wiosną 1985 roku 18-letni debiutant Kenny Achampong odcisnął swoje piętno na drugoligowym FC Fulham. 18 lutego 1985 r. utalentowany młodzieniec, który przeszedł szkolenie w klubie, spowodował spustoszenie na prawej flance obrony ostatecznych mistrzów Oxford United i strzelił decydującego gola w zwycięstwie 1-0. Kiedy cztery dni później strzelił dwa kolejne gole w wygranym 3:2 meczu z Carlisle United, wydawało się, że narodziła się nowa gwiazda. Na niepowodzenia nie trzeba było jednak długo czekać. Achampong, którego już wcześniej porównywano do Lauriego Cunninghama, a retrospektywnie do Aarona Lennona, zdobył zaledwie dwanaście bramek w kolejnych 79 meczach ligowych do końca sezonu 1987/88, rzadko był w stanie odpowiednio wykorzystać swoje umiejętności w drużynie stworzonej przez trenera Raya Lewingtona i ostatecznie nie mógł już zrobić nic więcej niż odgrywać rolę dodatkowego gracza. Achampong ostatecznie rozstał się z menedżerem pod koniec sezonu 1987/88, a następnie przeniósł się do Charlton Athletic, również z siedzibą w Londynie, a po zaledwie dziesięciu meczach ligowych dla Charlton Athletic, Achampong przeniósł się do trzecioligowego klubu Leyton Orient, gdzie cieszył się dużą popularnością ze względu na bliskość publiczności i ponadprzeciętne umiejętności techniczne jak na piłkę nożną niższej ligi. Zwyczaj Achamponga polegający na przechytrzaniu przeciwników, którzy zostali już pokonani zarówno w sezonie 1991/92, jak i 1992/93, był szczególnie rozpoznawalną cechą, a czas, w którym Leyton Orient grał o awans, był również lepszy pod względem sportowym. Osiągnął także krajową sławę 28 grudnia 1991 r. w meczu z Brentford FC, kiedy Achampong był nadużywany przez wielu przeciwników po pokazie finezji, co ciekawe, sam zobaczył czerwoną kartkę od późniejszego sędziego FIFA Davida Elleraya i był celebrowany przez fanów jako "niezrozumiany bohater". Podsumowując, Achampong wydawał się obcym ciałem w profesjonalnej piłce nożnej niższej klasy, a ponieważ jego stosunki z trenerem Peterem Eustace również się ochłodziły, jego zaangażowanie zakończyło się pod koniec sezonu 1992/93. Wcześniej został powołany do kadry narodowej Ghany wiosną 1993 roku, ale nie wystąpił.

Achampong opuścił Wyspy Brytyjskie i z inicjatywy Abédi Pelé jesienią 1993 roku próbował swoich sił w Paris Saint-Germain. W Ghanie grał tymczasowo, a w 1998 roku przeniósł się do Niemiec. Na początku XXI wieku występował jako zawodnik i trener w heskiej drużynie SG Walluf, po czym powrócił do Londynu pod koniec sezonu 2008/09, aby trenować jako trener.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności