Wikibiopedia

 

Johannes a Lasco

Johannes a Lasco (pol. Jan Łaski; * 1499 prawdopodobnie w Łasku; † 8 stycznia 1560 w Pińczowie) był ważnym teologiem i reformatorem szkoły reformowanej.

Życie i twórczość

Łaski urodził się prawdopodobnie w 1499 r. jako drugi syn w Łasku pod Warszawą, rodowej siedzibie jego rodziny. Jako wojewoda sieradzki jego ojciec był reprezentowany w polskim senacie, a rodzina należała do wysokiej szlachty. Jego wuj Jan (1456-1531) został kanclerzem królewskim w 1503 r. i arcybiskupem gnieźnieńskim w 1510 r., a następnie prymasem Polski. To właśnie ten wuj wspierał Jana i jego starszego brata Jerzego, a także zabrał braci do Rzymu w latach 1513-14, gdzie studiowali, podczas gdy jego wuj brał udział w V Soborze Laterańskim.

Po wizycie w Rzymie, Lasco studiował w Bolonii i Padwie w latach 1518/19. Powrócił do ojczyzny, został wyświęcony na księdza w 1521 r. i, z dalszymi dochodami duchownymi, rozpoczął karierę w kościele i jako sekretarz królewski na dworze. Wiosną 1524 r. Johannes Lasco oraz jego bracia Hieronim i Stanisław wyruszyli w podróż dyplomatyczną na francuski dwór królewski w Blois i Paryżu. W Bazylei Lasco po raz pierwszy spotkał Erazma z Rotterdamu. Po planowanym pobycie w Paryżu, Lasco wrócił do Bazylei, aby przez pewien czas mieszkać z Erazmem. Był jednym z ulubionych uczniów Erazma i nabył jego bibliotekę, którą otrzymał również po śmierci Erazma. W 1525 r. jego wuj Jan wysłał go z misją dyplomatyczną do Włoch, a po powrocie do Polski w 1525/26 r. Łaski silnie wpłynął na polską recepcję Erazma.

Wkrótce potem jego starszy brat Hieronim interweniował w długotrwałym zamieszaniu wokół sukcesji tronu węgierskiego po stronie księcia Siedmiogrodu, Jana Zapolyi. W 1534 r. wszedł jednak w konflikt z Zapolyą i został przez niego uwięziony. Johannes Lasco był tymczasowo u boku swojego brata podczas tych działań. Wielokrotnie starał się o nominację na biskupa w różnych diecezjach, ale nigdy nie był brany pod uwagę - prawdopodobnie głównie ze względu na politykę brata, której nie lubił polski król.

W kwietniu 1537 r. Łaski spotkał się w Lipsku z Philippem Melanchtonem. Podczas dalszej podróży spotkał ucznia Melanchtona, Alberta Ritzaeusa Hardenberga - prawdopodobnie we Frankfurcie nad Menem - i towarzyszył mu do Moguncji i Leuven we Flandrii, gdzie Hardenberg wykładał teologię.

Na początku 1540 r. Lasco poślubił Barbarę, flamandzką kobietę pochodzącą z raczej skromnego środowiska. Stał się tym samym pierwszym polskim duchownym, który otwarcie złamał celibat. Aby uciec przed inkwizycją, około połowy 1540 r. uciekł do Fryzji Wschodniej. Hrabia Enno II Cirksena zaproponował mu stanowisko superintendenta. Lasco początkowo odmówił. W tym czasie we Fryzji Wschodniej staroobrzędowcy konkurowali z luteranami, a przede wszystkim z silnymi tendencjami anabaptystów, do tego czasu w dużej mierze bez politycznego przewodnictwa.

Dopiero w połowie 1542 r. - po ostatecznym zerwaniu z polskim kościołem po podróży do Krakowa - przyjął wezwanie wdowy po Ennie II, regentki Anny von Oldenburg, na stanowisko superintendenta i przeniósł się do Emden. W tym czasie Johannes Lasco pisał do swojego przyjaciela Hardenberga w Bremie: "Wszyscy jesteśmy tutaj tak dobrze przyjmowani, że nie mogło się to zdarzyć z większą miłością wśród naszych najbliższych krewnych. Wszyscy wybitni ludzie w kraju są tak zatroskani o Kościół, że nie mogę wystarczająco pochwalić ich gorliwości, życzliwości, a nawet hojności. Przybyliśmy do wspólnej ojczyzny".

Działalność Lasco doprowadziła go do konfliktu z mnichami, którzy trzymali się swojego klasztornego stylu życia oraz z anabaptystami. W szczególności walczył o usunięcie obrazów z kościołów. Wynika z tego jasno, że był bardziej pod wpływem reformacji szwajcarskiej, a w tym przypadku prawdopodobnie reformacji bazylejskiej, niż reformacji wittenberskiej.

W trakcie kontrowersji z anabaptystami (zwłaszcza Davidem Jorisem i Menno Simonsem), Lasco opublikował swoją pierwszą broszurę w Bonn w 1545 roku: Defensio adversus Mennonem Simonis.

W 1546 r. Lasco nabył od hrabiny dawny klasztor Abbingwehr w pobliżu Loppersum za 4500 reichstalerów i osiedlił się tam wraz z powiększającą się rodziną.

Johannes Lasco był w dużej mierze odpowiedzialny za reorganizację wschodniofryzyjskiego systemu kościelnego, w szczególności za wprowadzenie rady kościelnej i dyscypliny kościelnej. Był także inicjatorem istniejącego do dziś Coetusu Reformowanych Kaznodziejów Fryzji Wschodniej.

Reformom instytucjonalnym towarzyszyły typowe cechy regionalnej "formacji denominacyjnej", ponieważ Lasco intensywnie pracował nad kształtowaniem teologii Emden, która znalazła wyraz w "Moderatio doctrinae", w pismach komunijnych i katechizmach.

Kiedy Fryzja Wschodnia, która pozostała neutralna w wojnie szmalkaldzkiej, ugięła się przed Interim Wschodniofryzyjskim z 16 lipca 1549 r., Lasco, który nie wykazał dogmatycznej chęci poddania się, nie był już możliwy do utrzymania jako superintendent. Został zwolniony i pod koniec września podążył za wezwaniem Thomasa Cranmera, reformowanego arcybiskupa Canterbury, do Londynu, gdzie kierował protestancką społecznością uchodźców. Również tutaj A Lasco opracował porządek parafialny i katechizm oraz wziął udział w reformie kościoła angielskiego.

Po śmierci młodego króla Edwarda VI, jego przyrodnia siostra Maria, "katoliczka", wstąpiła na angielski tron. Pod jej rządami rozpoczęła się krwawa rekatolicyzacja kraju. Przywileje przyznane wcześniej społecznościom uchodźców a Lascos zostały wycofane. W listopadzie 1553 r. Lasco postanowił uciec do Danii wraz ze 175 członkami swojej społeczności. Dołączyli do nich Jan Utenhove i Martin de Cleyne. Jednak w Kopenhadze kongregacja nie mogła trzymać się swojej zreformowanej teologii komunii. Po odysei przez różne miasta portowe na wybrzeżu Bałtyku, grupa uchodźców dotarła w końcu do Emden, gdzie Lasco mógł powrócić.

Przyjęcie uchodźców religijnych - głównie z Niderlandów - zapoczątkowało szeroki strumień wygnańców, którzy szukali azylu w Emden i Fryzji Wschodniej przed prześladowaniami w habsburskich Niderlandach. Położyło to również podwaliny pod szczególną rolę kościoła w Emden jako "Moederkerk" holenderskiego protestantyzmu.

Wraz z Pierre du Val, kaznodzieją walońskiej (francuskiej) kongregacji w Emden, i Janem Utenhove, Lasco doradził powstającej walońskiej kongregacji w Wesel w 1554 r., aby wykazała się stanowczością w obliczu żądań luteranów z Wesel. Z drugiej strony Jan Kalwin radził im, aby się poddali.

Po kontrowersjach związanych z rewizją jego katechizmu i jego stanowiskiem w rodzącym się konflikcie dotyczącym Wieczerzy Pańskiej, Johannes Lasco opuścił Emden na dobre w 1555 roku. Przez krótki czas pracował jako superintendent zboru uchodźców we Frankfurcie. Próba osiągnięcia kompromisu w sprawie doktryny Komunii Świętej w dialogu z Johannesem Brenzem zakończyła się niepowodzeniem.

Odkąd król Zygmunt II doszedł do władzy w Polsce w 1548 r., protestantyzm również zyskał na popularności. Przyjaciołom Łaskiego udało się zapewnić mu powrót do ojczyzny bez ryzyka. Od 1557 r. Johannes Łaski, jako superintendent zborów reformowanych w Polsce, starał się zjednoczyć różne ruchy protestanckie w kraju i przekonać polską szlachtę do reformacji. Chociaż liczba protestantów znacznie wzrosła w tych latach, Lasco nie zdołał przekonać króla do swojej sprawy.

Johannes a Lasco zmarł po długiej chorobie 8 stycznia 1560 r. w Pińczowie.

Dziś Biblioteka Johannesa a Lasco w Emden nosi jego imię.

Dzieła

Abraham Kuyper (red.): Joannis a Lasco opera tam edita quam inedita, t. I-II. Frederik Muller, Amsterdam / Martin Nijhoff, Haga 1866 (Google Books i Google Books)

Dzień Pamięci

9 stycznia w protestanckim kalendarzu imion

Literatura

Julius August Wagenmann: Laski, Johannes. W: Ogólna biografia niemiecka (ADB). Tom 17, Duncker & Humblot, Lipsk 1883, s. 736-739.

Hermann Dalton: Laski, Johannes. W: Realencyklopädie für protestantische Theologie und Kirche (RE). Wydanie 3. Tom 11, Hinrichs, Lipsk 1902, s. 292-296.

Richard Kruske: Johannes a Lasco and the Sacraments Controversy. Ein Beitrag zur Geschichte der Reformationszeit, repr. wydania Lipsk 1901, Scientia-Verlag, repr. Aalen 1972, ISBN 3-511-04239-9.

Oskar Bartel: Jan Laski, z polskiego przełożył Arnold Starke, Evangelische Verlagsanstalt, Berlin 1981.

Menno Smid: Laski, Johannes. W: New German Biography (NDB). Volume 13, Duncker & Humblot, Berlin 1982, ISBN 3-428-00194-X, p. 657 f. (Digitalisat).

M. Smid: Laski, Jan. W: Theologische Realenzyklopädie (TRE). Volume 20, de Gruyter, Berlin / New York 1990, ISBN 3-11-012655-9, pp. 448-451. (Reading sample at Google Books)

Wolfgang Heller: LASCO (Łaski). W: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Volume 4, Bautz, Herzberg 1992, ISBN 3-88309-038-7, Sp. 1190-1192.

Dirk W. Rodgers: John à Lasco in England, Lang, New York et al. 1994, ISBN 0-8204-2340-8.

Christoph Strohm (red.): Jan Łaski (1499-1560). Polish Baron, Humanist and European Reformer, Mohr Siebeck, Tübingen 2000, ISBN 3-16-147430-9.

Henning P. Jürgens: Johannes a Lasco we Fryzji Wschodniej. Kariera europejskiego reformatora. Tübingen 2002, ISBN 3-16-147754-5.

Hellmut Zschoch: Laski, Jan. W: Religia w historii i współczesności (RGG). Wydanie 4. Vol. 5, Mohr-Siebeck, Tübingen 2002, Sp. 83.

Petrus Bartels: Johannes a Lasco. Elberfeld 1861; przedruk jako paperback 2010, ISBN 978-1-143-80550-9.

Laski, Johannes. W: Heinz Scheible (red.): Korespondencja Melanchtona. Volume 13, Persons L-N. Stuttgart-Bad Cannstatt 2019, s. 67-70.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności