Wikibiopedia

 

Jerzy Kanal

Jerzy Kanal (ur. 20 lipca 1921 r. w Błaszkach; zm. 1 sierpnia 2015 r. w Berlinie) był przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Berlinie w latach 1992-1997. Ocalał z Holokaustu.

Biografia

W 1922 r. rodzina przeniosła się do warszawskiego getta, gdzie przetrwała. Jerzy Kanal kształcił się na kupca, ale wkrótce został deportowany, najpierw na Majdanek, a następnie do Auschwitz w podobozie Birkenau. Aby uciec przed zbliżającym się frontem wojny, więźniowie musieli maszerować na zachód do obozu koncentracyjnego Oranienburg, a następnie byli kilkakrotnie przenoszeni do innych obozów. To właśnie w jednym z tych obozów doświadczył wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Pomimo złych doświadczeń z Niemcami, Jerzy Kanal przyjechał do Berlina w 1953 r. i pracował nad odbudową społeczności żydowskiej w mieście. Zamieszkał w Berlinie-Charlottenburgu przy Wielandstraße i był szczególnie aktywny w zarządzie Gminy Żydowskiej w Berlinie, przejmując jej przewodnictwo w 1992 r. po śmierci Heinza Galinskiego. Kanal pełnił tę funkcję do 1997 roku. Był także członkiem zarządu Centralnej Rady Żydów, której wiceprzewodniczącym był przez sześć miesięcy w 1997 roku.

Jako przewodniczący gminy żydowskiej w Berlinie, Kanalowi udało się wynegocjować z Senatem traktat państwowy, który po raz pierwszy w wiążący sposób regulował stosunki państwa ze społecznością.

Po upadku muru berlińskiego i zjednoczeniu Berlina Jerzy Kanal prowadził również kampanię na rzecz integracji społeczności żydowskich w obu częściach Berlina w nową dużą społeczność liczącą ponad 10 000 członków.

W 1992 r. Kanal wygłosił przemówienie podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej z brązu przed żydowską synagogą "Religionsverein Westen" przy Passauer Strasse 2, która została splądrowana i spalona w 1938 r. W 1993 r. Kanal otrzymał srebrne przedmioty z Märkisches Museum, które zostały wyłudzone od żydowskich współobywateli przez narodowych socjalistów. 8 maja 1995 r. Jerzy Kanal zainaugurował działalność Nowej Synagogi przy Oranienburger Strasse w Berlinie, która została przywrócona do dawnej świetności jako Centrum Judaicum.

Kanal został pochowany na cmentarzu żydowskim przy Heerstraße z wielkim społecznym współczuciem.

Publikacje

Jerzy Kanal: Polityczne i społeczne strategie przeciwko antysemityzmowi: działalność gminy żydowskiej w Berlinie, w Bibliotece Cyfrowej Friedrich-Ebert-Stiftung.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności