Wikibiopedia

 

Jeremiasz Anchimiuk

Jeremiasz Anchimiuk (* 3 października 1943 w Odrynkach, województwo podlaskie jako Jan Anchimiuk; † 17 kwietnia 2017 we Wrocławiu) był polskim duchownym i arcybiskupem Polskiego Kościoła Prawosławnego.

Życie

Jeremiasz Anchimiuk studiował teologię prawosławną w Warszawie i Sagorsku. Później pogłębiał swoją wiedzę na Protestanckim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Zurychu. Od 1968 r. wykładał na Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1981 r. został profesorem w Katedrze Nowego Testamentu, a w latach 1996-2001 był rektorem Akademii Teologicznej w Warszawie. Od 1982 r. pracował w międzywyznaniowej grupie roboczej nad wydaniem ekumenicznego przekładu Biblii na język polski.

W 1983 r. wstąpił do klasztoru, a wkrótce potem został wyświęcony na arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego.

W latach 1975-1991 pracował w Komitecie Centralnym WCC. Ze względu na swoją wcześniejszą działalność jako arcybiskup wrocławski i szczeciński został wyznaczony przez Święty Synod Kościoła Prawosławnego w Polsce do nadzorowania stosunków ekumenicznych. Był członkiem międzynarodowej komisji dialogu katolicko-prawosławnego. Arcybiskup Jeremiasz był również przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej od 2002 roku.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności