Wikibiopedia

 

Jan Chrzan

Jan Chrzan (* 25 maja 1905 w Piasecznie; † 21 kwietnia 1993 w Warszawie) był polskim malarzem pejzażystą i działaczem artystycznym.

Życie

Po ukończeniu prywatnej szkoły malarstwa i rysunku Konrada Krzyżanowskiego, Chrzan studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od 1930 roku pod kierunkiem profesorów Mieczysława Kotarbińskiego i Tadeusza Pruszkowskiego.

W czasie II wojny światowej jego warszawskie mieszkanie spłonęło, a wszystkie znajdujące się w nim przedwojenne prace uległy zniszczeniu. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego Chrzan dołączył do walczących w Śródmieściu polskich oddziałów i na polecenie Delegatury Rządu na Kraj kierował również wydziałem ochrony/bezpieczeństwa dóbr kultury w północnej części miasta. Wraz ze Stanisławem Lorentzem i Janem Cybisem zorganizował akcję ratowania skarbów sztuki z warszawskiego Muzeum Narodowego i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Chrzan zawsze bardzo aktywnie angażował się w organizację i promocję polskiej sztuki. Na przykład w 1957 roku stworzył przestrzeń wystawienniczą Salon Plastyki Współczesnej "Art" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (naprzeciwko hotelu Bristol) dla Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP, którą kierował jako dyrektor artystyczny przez 18 lat. W latach 60. i 70. organizował Warszawskie Kiermasze Sztuki w odbudowanym warszawskim Barbakanie. W 1980 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Praca

Chrzan malowany techniką olejną i gwaszem. Prace artysty to głównie pejzaże i krajobrazy miejskie (zwłaszcza Warszawy). Malował również akty i martwe natury. Jego styl o realistycznej podstawie i ekspresyjnej stylistyce nawiązuje do tradycji polskiego koloryzmu z niekiedy silnymi akcentami impresjonistycznymi.

Prace Chrzana były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą. Wiele z jego prac zostało zakupionych przez polskie instytucje. Na uwagę zasługuje około 200 obrazów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, tworzonych z perspektywy artysty i czynnego bojownika. Większość tych obrazów znajduje się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Literatura

Tomasz Adam Pruszak, Malarstwo polskie ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego, NBP - Narodowy Bank Polski (red.), wyd. Rosikon Press, ISBN 978-83-88848-69-8, Warszawa 2009, s. 44 i 85.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności