Wikibiopedia

 

Jacek Łydżba

Jacek Łydżba (* 1966 we Włoszczowie) jest polskim malarzem i byłym wykładowcą uniwersyteckim.

W latach 1985-1989 studiował wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Akademia im. Jana Długosza) w Częstochowie. Następnie kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Grafiki w Pracowni Plakatu Macieja Urbańca (1925-2004) (dyplom z wyróżnieniem). Od 1995 roku pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W 2002 roku uzyskał stopień doktora i został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Projektowania Graficznego. Od 2004 do 2015 roku pracował jako wykładowca i zastępca dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych. Od 1991 roku Łydżba miał około 50 wystaw indywidualnych i brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W 1999 roku był nominowany do nagrody Paszport Polityki przyznawanej przez tygodnik Polityka. Również w 1999 roku został finalistą konkursu Obraz Roku organizowanego przez Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Warszawie. W 2006 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy. W latach 2005-2016 pełnił funkcję wiceprezesa ZPAP Okręg Częstochowski. Artysta mieszka w Częstochowie z żoną i dwiema córkami.

Jacek Łydżba regularnie opisywany jest jako malarz wyrastający z tradycji polskiej szkoły plakatu. Jego prace są głównie malowane lub rysowane i często charakteryzują się specjalną techniką kolażu (warstwy kartonu o ostrych, kontrastujących kolorach). Obrazy są ekspresyjne i mają jasny przekaz. Duże płótna z malowanym szpachlą tłem przedstawiają zazwyczaj pojedyncze postaci - kobietę, wilka, gołębia, anioła. Uzupełnieniem tych postaci są szkice (studia głów). Łydżba tworzy również cykle szablonów i wycinanek, które niekiedy w humorystyczny sposób ukazują jego wyczucie elementów dekoracyjnych; łączy w nich aspekty kiczu, tradycyjnej sztuki ludowej i miejskiego graffiti.

Literatura

Jacek Łydżba, Pokazy Lotnicze/Air Show, katalog wystawy, maj 2001; Galeria Art - Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski (red.), Warszawa 2001 (polski/angielski)

Jacek Łydżba, Sztuka kolorów, katalog wystawy, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 24 kwietnia - 28 maja 2014; Galeria Art - Związek Polskich Artystów Plastyków, Dystrykt Warszawa (red.), 2014, Polish/English

Norbert Mojżyn, "Altare Domesticum" des Künstlers Jacek Łydżba : künstlerische Inspirationen aus Jasna Góra, Kardinal-Stefan-Wyszyński-Universität Warschau, Warszawskie Studia Pastoralne, 17 (S. 109-124), Warschau 2012 (polnisch mit sehr kurzem englischem Abstract: Jacek Łydzba's Altare Domesticum. Kunstinspirationen aus Jasna Góra)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności