Wikibiopedia

 

James Allison (inżynier)

James Allison (*21 lutego 1968 w Louth) jest inżynierem ds. sportów motorowych i dyrektorem technicznym podwozia w zespole Mercedes AMG F1 Team.

Po ukończeniu University of Cambridge w 1991 r. Allison dołączył do działu aerodynamiki zespołu Formuły 1 Benetton. Po kilku latach opuścił Benettona i przeszedł na stanowisko głównego inżyniera do Larrousse, zanim w połowie lat 90-tych powrócił do Benettona, również jako główny inżynier. W 2000 roku James Allison przeszedł na pięć lat do zespołu Scuderia Ferrari. Po ponownym powrocie do Benettona w 2005 roku, który tymczasem działał pod nazwą Renault F1, pracował jako zastępca dyrektora technicznego.

[KONIEC]

W 2009 roku został awansowany na stanowisko szefa działu technicznego w zespole Renault. Allison był dyrektorem technicznym w tym zespole, który w 2010 roku zmienił nazwę na Renault F1 Team, w 2011 na Lotus Renault GP, a w 2012 na Lotus F1 Team, aż do 2013 roku. Następnie przeszedł do Ferrari po raz drugi, gdzie objął stanowisko dyrektora technicznego ds. podwozia. Jego następcą w Lotus został Nick Chester.

Pod koniec lipca 2016 roku James Allison opuścił zespół Ferrari. Z jednej strony były to powody prywatne - jego żona niespodziewanie zmarła wiosną 2016 roku - z drugiej strony Allisonowi nie podobało się ciągłe wtrącanie się prezesa Fiata i Ferrari Sergio Marchionne'a.

16 lutego 2017 roku został przedstawiony przez zespół Mercedes AMG F1 Team jako nowy dyrektor techniczny od 1 marca 2017 roku. Raportuje on bezpośrednio do szefa zespołu Toto Wolffa.

Od 1 lipca 2021 roku James Allison nie jest już dyrektorem technicznym zespołu Mercedes. Odszedł od codziennych spraw technicznych na wyższe stanowisko głównego dyrektora technicznego (CTO) i przekazał swoje dotychczasowe stanowisko Mike'owi Elliotowi.

21 kwietnia 2023 roku zespół Mercedes ogłosił powrót Allissona na stanowisko dyrektora technicznego. Mike Elliot przyjął stanowisko CTO Allissona.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności