Wikibiopedia

 

John Albery

Wyndham John Albery (ur. 25 kwietnia 1936, zm. 11 grudnia 2013) - brytyjski chemik.

Albery uczęszczał do Winchester College i studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie (Balliol College), gdzie uzyskał doktorat w Ronald Bell. Ukończył Fellow w 1963 roku w College University College, gdzie od 1968 do 1975 roku był tutorem admisji, a później dziekanem. W 1977 roku został profesorem chemii fizyki w Imperial College London, ale w 1989 roku wrócił do Oxfordu jako mistrz Uniwersytetu, który pozostał do 1997 roku. Kiedy przeszedł na emeryturę, został honorowym Fellowem College'u i zajął stanowisko badawcze w Imperial College.

Albery zajmował się elektrochemią. W latach sześćdziesiątych brał udział w opracowaniu metody szybkiej rotacji elektrody tarczowej w celu pomiaru kinetyki szybkich reakcji w rozwiązaniach. Później zajmował się między innymi czujnikami elektrochemicznymi i kinetyką enzymów. Albery był znany z humoru. W swojej książce dotyczącej kinetyki elektrodowej z 1975 roku przyznał we wstępie, że większość studentów spotykałaby się z elektrochemią tylko z odrazą, a ich koncepcje wydawałyby się dla nich narzędziami torturowania inkwizycji.

Albery przybył z rodziny aktorów i wystąpił jako aktor amatorski w Oxfordzie, a także napisał na początku lat sześćdziesiątych na BBC satire show That was the week that was.

W 1994 roku otrzymał Billa Clintona, który wcześniej studiował na University College, podczas wizyty w Oksfordzie. W latach 70-tych prowadził z Leslie Mitchell Musical Theater na studiach i sam pisał rewy o chemikach. W college'u był znany z imprez i dowcipów.

Był Fellowem Towarzystwa Królewskiego (1985).

Czcionki

z M. L. Hitchmanem: Ring Disc Electrodes. Oxford University Press, Oxford 1971

Electrode Kinetics. Oxford University Press, Oxford 1975

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności