Wikibiopedia

 

Samuel Alman

Samuel Alman (urodzony w 1879 w Sobolekvie, Imperium Rosyjskie; zmarły w 1947 w Londynie) był rosyjsko-brytyjskim dyrygentem chóru i kompozytorem.

Życie

Samuel Alman był jednym z 14 dzieci muzyka i talmudysty, a jego matka pisała okazjonalną powieść. Jako dziecko śpiewał w synagodze, a od 17 roku życia uczęszczał do konserwatorium w Odessie, gdzie skomponował pierwsze utwory liturgiczne. Po czteroletniej służbie wojskowej udał się do konserwatorium w Kiszyniowie. W obliczu pogromu w Kiszyniowie w 1903 roku Alman wyemigrował do wuja w Londynie. Tam studiował w Guildhall School of Music i uzyskał tytuł doktora w Royal College of Music.

Alman został dyrygentem Wielkiej Synagogi w Londynie, a następnie przez 22 lata dyrygował w Hampstead Synagogue. Kierował chórem London Hazzanim Choir i założył Halevi Choral Society, gdzie śpiewano utwory hebrajskie i jidyszowskie. Dyrygował koncertami muzyki synagogalnej w Queen’s Hall i Royal Albert Hall w 1911 i 1912 roku.

Alman komponował utwory na fortepian, organy i kwartet smyczkowy. W 1912 roku skomponował pierwszą jidyszowską operę Melech Ahaz (Król Achas). W 1929 roku zorganizowano koncert jego utworów w Wigmore Hall.

Wybrane dzieła

(red.): Shirei Beit ha-Knesset, tom 1, Berlin, 1925 r.

(red.): Shirei Beit ha-Knesset, tom 2, Oxford University Press, 1938 r.

Odnośniki internetowe

Jean-Philippe Amar: Alman, Samuel (1877–1947). Dyrygent i kompozytor, w Institut Européen des Musiques Juives

Samuel Alman. Kompozytor muzyki synagogalnej i świeckiej, 1877–1947, w Jewish Music Research Centre

Samuel Alman, w Geoffrey Shisler, Blog

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności