Wikibiopedia

 

John Abbey (Orżółtawy)

John Abbey (ur. 17 grudnia 1785 w Whilton, Northamptonshire, zm. 20 lutego 1859 w Wersalu) - angielski orły, który produkował organy dla kilku francuskich katedr. Jest on uważany za organizatora przejmowania elementów angielskiej sztuki tworzenia organów we Francji.

Życie

John Abbey był synem stolarza i najpierw nauczył się rzemiosła ojca. W przeciwieństwie do niego, jeszcze jako nastolatek, udał się do Londynu, by nauczyć się budowy organów u Jamesa Davisa, a później u Hugha Russella. Ci dwaj nauczyciele byli wtedy prestiżowymi oralami. Kiedy do Anglii przybył producent fortepianu, Sébastien Érard, który chciał ożywić sztukę budowniczych organów we Francji, i był pod wrażeniem postępów w produkcji tych instrumentów muzycznych, zaprosił Abbey do działania we Francji w 1826 roku. Miał zbudować organ w zamku Érarda La Muette. We Francji Abbey, który najpierw mieszkał w Paryżu, a od 1842 r. na stałe w Wersalu, z małymi organami zbudowanymi na wzór angielskiego, tak jak organy, które w 1827 r. wydał na wystawę przemysłową w Luwrze, kaplicę Legii Honorowej w Saint-Denis oraz w imieniu króla Karola X. Stworzył dla kaplicy pałacu Tuileries. Jednakże po kilku latach rewolucji juliowej w 1830 roku organy te zostały poważnie uszkodzone i całkowicie zniszczone w 1870 roku.

Abbey, oprócz szybkiego sukcesu zawodowego, miał wsparcie dla wybitnych muzyków i kompozytorów działających we Francji, takich jak Giacomo Meyerbeer, dlatego w 1830 roku otworzył własną firmę. W 1831 roku zbudował organ umieszczony w operze paryskiej, który nadal tam był, aż do czasu zniszczenia go podczas pożaru w 1873 roku. Jako pierwszy Abbey urządzał francuskie organy z równoległymi prasami, wynalazkiem zegarmistrza Alexandra Cumminga, skrzynkami i kolektywami. Wcześnie też używał darmowych rejestrów języków (jeux expressifs) w stworzonych przez niego organach.

Główną atrakcją działalności Abbeya była produkcja chórów, które w tamtych czasach były bardziej wykorzystywane jako instrumenty towarzyszące w muzyce kościelnej. Stworzył takie chóry dla kościołów i klasztorów we Francji, takich jak katedra w Wersalu (1837), a także w Paryżu dla kościołów St-Nicolas-des-Champs, Ste Élisabeth, St Thomas d.Aquin i St Médard. Ponadto zbudował m.in. wielkie orkiestry dla katedr Amiens (1833 w 1833 w 181838), La Rochelle (1836), Tulle (1839 w 1839 r.), Viviers (1841 w 1848 r.) i Bayeux (1843 w 1843 r.). W latach 1844-1849 ponownie uruchomił organy katedry w Reims, podobnie jak organy Évreux. Za arcydzieło Abbeya uważa się organy, które w latach 1847-1849 zbudował dla katedry Châlons-en-Champagne; zachowała się ona w swej pierwotnej formie. Ponadto eksportował organy do odległych krajów, takich jak Chile.

Firma Abbey czasami borykała się z trudnościami finansowymi, zwłaszcza w wyniku lutowej rewolucji w 1848 r. oraz z konkurencją ze strony dużych przedsiębiorstw, takich jak Aristide Cavaillé-Coll. Podlegał temu w 1833 r. podczas konkursu o budowę nowych organów w Saint-Denis, a nawet w ciągu dziesięciu lat nie udało mu się dokończyć w sposób przekonujący organów katedry Bayeux.

Na przykład Jean-Baptiste Stoltz studiował u Johna Abbeya. Po śmierci Abbeya w 1859 roku jego synowie Edwin Eugène (1840.1895) i John Albert (1843.1930) z powodzeniem kontynuowali działalność ojca pod nazwą E. et J. Abbey fils. W drugim pokoleniu John Marie (François) Abbey wkrótce po roku 1920 przejął kontrolę nad zakładem, którego lokalizacja została przeniesiona do Montrouge. Firma zaprzestała działalności we wczesnych latach trzydziestych po tym, jak w 100-letnim okresie swojego istnienia zrealizowała 500 prac na zlecenie. Do tej pory miała dobrą reputację.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności