Wikibiopedia

 

Charles Ashe à Court-Repington

Charles Ashe à Court-Repington (ur. 24 czerwca 1785 w Heytesbury, zm. 4 kwietnia 1861 w Amington) - brytyjski generał i krótkowzroczny członek izby niższej.

Życie

Charles Ashe à Court wiêc jego nazwisko rodowe wiêkszo¶æ pochodzi z po3udniowo-zachodniej Anglii rodziny gentry Ashe à Court. Był trzecim i najmłodszym synem oficera i parlamentarzysty, sir William Pierce Ashe à Court, 1. Baronet i jego żona, Laetitia Wyndham. Jego starsi bracia byli dyplomatą Williama à Courta. Baron Heytesbury i oficer marynarki wojennej Edward Henry à Court-Repington.

Jak zwykle w rodzinie, Charles rozpoczął karierę wojskową w Eton po zakończeniu szkoły; w 1801 roku wstąpił jako Ensign do festiwalu piechoty brytyjskiej armii. W ciągu najbliższych piętnastu lat walczył w wojnach napoleońskich w regionie Morza Śródziemnego i w 1813 dołączył do pułkownika porucznika. W 1806 roku brał udział w ataku na wyspy Tremiti na Adriatyku oraz w oblężeniu Scilla w Kalabrii. W następnym roku wziął udział w ekspedycji Fraser przeciwko Aleksandrii w Egipcie Osmańskim zmienił strony i walczył z Rosettą. Po niepowodzeniu tej kampanii był odpowiedzialny za wydział Quartermaster's General podczas oblężenia Santa Maura. /Potem doszło /do oblężenia Capri. W 1809 roku został Aide-de-campem generała armii brytyjskiej na Sycylii. W tej pozycji dowodził strażą, która pojmała około tysiąca wrogich żołnierzy i osobiście zdobyła wrogą pozycję. W najbliższych latach Charles Ashe à Court służył w różnych pałeczkach generalnych na Sycylii, Hiszpanii i we Włoszech: na Półwyspie Iberyjskim był obecny podczas oblężenia Tarragony w 1811 roku, a później we Włoszech brał udział w podboju Livorno i Genui. Od 1814 roku Ashe à Court prowadził lekką grecką federację wolontariuszy. Wojna zakończyła się dla niego kapitulacją Neapolu w 1815 roku, gdzie spotkał się ze swoim bratem Williamem w międzyczasie brytyjskim wysłannikiem w królestwie Neapolu-Sycylii. Za swe osiągnięcia wojskowe został później rycerzem zakonu hanowerskiego Guelphen (1818), sycylijskiego zakonu św. Ferdinand i zasługa i sardyński zakon św. Jeszcze w tym samym roku Charles Ashe à Court poślubił w Palermo Mary Elizabeth Catherine (Anna Maria) Gibbs (1792 w 1878), córkę wpływowego brytyjskiego kupca Abrahama Gibbsa. Ojciec zgodził się dać jej wysoki posag, ale w następnym roku zbankrutował i popełnił samobójstwo. O jej dziadku ze strony matki, brytyjskim konsulie generalnym w Neapolu Sir James Douglas, Mary Gibbs była spadkobierczynią posiadłości na Saint Kitts na Karaibach. Charles Ashe à Court pozostał z żoną, która urodziła 1816 bliźniaczki, które wkrótce po urodzeniu zmarły w południowych Włoszech do 1818 roku, a z pewnym powodzeniem próbowały zdobyć gwarantowaną posagu. Po wspólnym powrocie do Anglii w 1819 roku para ponownie wyszła za mąż, ponieważ pojawiły się wątpliwości co do legalności małżeństwa sycylijskiego. Wkrótce potem urodził się syn Charles Henry Wyndham, a trzy lata później córka Elizabeth. Rodzina mieszkała w domu rodzinnym w Heytesbury, który po śmierci ojca Charles zarządzał jego najstarszym bratem Williamem, nowym, lecz nieobecnym panem domu.

Drugi brat Edward Henry był zwolennikiem rządu Tory'ego Lorda Liverpoolu w wyborach powszechnych w Heytesbury w marcu 1820 r., co oznaczało bezpieczne miejsce parlamentu, biorąc pod uwagę wpływ rodziny à Court w regionie. Ponieważ okręg wyborczy oddelegował dwóch posłów do PE i dwaj dotychczasowi posłowie przenieśli się do innych grup, Charles Ashe à Court został również umieszczony jako wypełniacz luk. W rezultacie obaj bracia zostali wybrani do parlamentu. W przeciwieństwie do Edwarda, który przez dziesięciolecia zasiadał w parlamencie, Charles po krótkim czasie był nieobecny i ponownie zajął miejsce w lecie roku wyborczego; Henry Handley śledził go. Mimo to w dalszym ciągu działał politycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie dla członków jego rodziny.

Charles Ashe à Court wywodził się z ściśle protestanckiej rodziny i często tak postępował. Podczas konfliktu wokół irlandzkiego katolickiego polityka Daniela O. Connella w 1828 r. wezwał do przemocy wobec ewentualnych zamieszek prokatolickich. W 1829 roku w wyborach pierwszorzędnych w Bath opowiedział się za Whigiem Charlesem Palmerem, a nie za prokatalicznym Torym Lordem Brecknockiem; w tym samym czasie odmówił przyłączenia się do antykatolickiego oświadczenia.

Pod koniec 1830 roku brał udział w represjach wobec Swing Riots w Wiltshire. Rok później został mianowany Companionem Order of the Bath. Bezskutecznie próbował zapobiec reformie okręgu wyborczego, która w 1832 roku padła ofiarą miejscowego okręgu wyborczego Heytesbury. W latach 1834-1842 Charles Ashe à Court był asystentem Poor Law Commissioner.

Po awansie na pułkownika w 1830 r., w 1841 r. mianowano go generałem majorem, w 1851 r. generałem porucznika, a w 1856 r. generałem. Od 1848 roku do swojej śmierci był również przywódcą 41st (the Welsh) Regiment of Foot.1837 został bratem Edwardem Henrym dziedzicem jego bezdzietnego kuzyna Charlesa Edwarda Repingtona. Odziedziczył posiadłość Amington Hall niedaleko Tamworth i przyjął dodatkowe nazwisko Repington. Ponieważ Edward Henry zginął bez potomstwa w 1855 roku, dziedzictwo Repingtona wraz z dodatkowym nazwiskiem padło na Charlesa. Amington Hall w ostatnich latach zamieszkiwał tam w 1861 roku, w wieku 75 lat.

Jego syn i spadkobierca Charles Henry Wyndham à Court-Repington również od czasu do czasu zasiadał w parlamencie. Jego synem był Charles à Court Repington, znany jako sprawozdawca wojenny podczas I wojny światowej. W 1846 roku córka Elizabeth poślubiła wschodzącego polityka Sidneya Herberta i zyskała u boku niego renomę w Wielkiej Brytanii. Po przedwczesnej śmierci męża w sierpniu 1861 roku przeszła na katolicyzm.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności