Wikibiopedia

 

Henry Addington (ur. Viscount Sidmouth

Henry Addington (ur. Viscount Sidmouth (ur. 13 maja 1757 w Holborn, zm. 4 lutego 1844 w Richmond upon Thames) - brytyjski mąż stanu i premier w latach 1801-1804. Był jednym z Toriesów.

Życie

Henry Addington był synem Anthony'ego Addingtona, lekarza Williama Pitta starszego. Ze względu na pozycję ojca, Addington był młodym przyjacielem Williama Pittsa młodszego. Addington ukończył studia w Winchester College i Brasenose College w Oksfordzie, a następnie studiował prawo w Lincoln. W 1784 roku został wybrany do okręgu wyborczego Devizes w izbie niższej, a jego rzecznik w 1789 roku. Kiedy w marcu 1801 roku Pitt musiał zrezygnować z pracy z powodu emancypacji katolików, Addington został wybrany na jego następcę.

Rząd Addingtona jest prawdopodobnie najbardziej godny uwagi z powodu negocjacji w sprawie traktatu z Amiens z 1802 r., w którym zawarto niekorzystny traktat pokojowy z Francją. Pokój nie trwał długo, a złe wojowanie Addingtona doprowadziło rok później do powrotu Pitta na urząd. Addington pozostał jednak ważną postacią polityczną. Został wychowany na Viscount Sidmouth i dołączył do gabinetu Pitta jako Lord President of the Council. Później objął urząd lorda Privy Seala w rządzie wszystkich talentów.

Gdy w 1807 roku wrócili do władzy zwolennicy Pitta, Addington wrócił do opozycji. W marcu 1812 r. ponownie wstąpił do rządu jako Lord President of the Council. W czerwcu został ministrem spraw wewnętrznych. W tej roli brutalnie stłumił opozycję; był odpowiedzialny za zawieszenie akcji Habeas Corpus w 1817 r. oraz za wydanie represyjnych ustaw w 1819 r. W 1822 r. zrezygnował z funkcji ministra spraw wewnętrznych. Jego następcą stał się o wiele bardziej kompetentny Robert Peel. Jednak przez następne dwa lata Addington pozostał członkiem Gabinetu jako minister bez działalności, bezskutecznie walcząc z uznaniem republik południowoamerykańskich. Był nadal aktywny w izbie wyższej również po jego zakończeniu. W 1829 roku wygłosił ostatnie przemówienie przeciwko emancypacji katolików. Addington mieszkał w White Lodge w parku Richmond od 1801 roku, gdzie zmarł w 1844 roku.

Według Addington, hrabstwo Lennox and Addington znajduje się w Ontario.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności