Wikibiopedia

 

Charles Abbot (ur. Baron Colchester

Charles Abbot (ur. Baron Colchester (ur. 10 października 1757 w Abingdon, zm. 23 maja 1829) - brytyjski polityk i rzecznik Izby Niepodległej.

Rodzina i kariera zawodowa

Syn dyrektora szkoły był przez pierwsze małżeństwo jego matki przyrodnim bratem filozofa i założycielem utilitaryzmu, Jeremy'ego Benthama.

Po ukończeniu Westminster School ukończył studia prawnicze w Christ Church (Oxford). Zdobył tam nie tylko nagrodę kanclerza za pisanie wersów łacińskich, ale jako najlepszy absolwent swojego rocznika jako licencjat prawa Civil Law (B.C.L.) Stypendium. W roku 1783 został uznany za prawnika (Barrister). Już w dniu 14 lipca 2007 r. 1 lutego 1793 roku został Fellowem Towarzystwa Królewskiego (FRS) ze względu na swoje osiągnięcia naukowe. W 1795 roku został urzędnikiem regulacyjnym w byłym Sądzie Najwyższym (King.s Bench).

Kariera polityczna

Poseł

Już w czerwcu 1795 roku rozpoczął karierę polityczną, wybierając posłów do izby niższej (House of Commons). Po pierwsze, dzięki wpływowi Francisa Osborne'a, 5. Duke of Leeds, do 1802 w okręgu wyborczym Helston. Już po roku jako członek dwóch komitetów wyrobił sobie imię reformator. W 1802 roku był przez krótki czas posłem do okręgu wyborczego Heytesbury, zanim w tym samym roku został posłem do okręgu wyborczego Woodstock. Jednak już po czterech latach został posłem do okręgu wyborczego Oxford University, który reprezentował do 1817 roku w House of Commons.

Przewodniczący Parlamentu i poseł do izby wyższej

W marcu 1801 roku został mianowany szefem Secretary for Ireland w gabinecie premiera Henry'ego Addingtona. United Kingdom of Great Britain and Ireland inne.

Już w lutym 1802 roku został wybrany na zastępcę sir Johna Mitforda na stanowisko rzecznika House of Commons. W 1817 r. pełnił tę funkcję dla ogólnego zadowolenia, gdy zmusił go do rezygnacji z tego stanowiska poważna choroba skóry (Erysipel).

Po jego rezygnacji został wzniesiony w dziedzictwie szlacheckim. Poprowadził baron Colchester i jako taki należał do wyższej izby.

Jego syn Charles Abbot, który w 1829 roku był jego drugim synem. Baron Colchester poszedł za nim, później był generalem i generalem pocztowym.

Publikacje

The Diary and Correspondence of Charles Abbot, Lord Colchester: Speaker of the House of Commons 1802 w 1806 roku. Trzy tomy

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności