Wikibiopedia

 

John Adair

John Adair (* 9 stycznia 1757 w hrabstwie Chester, Karolina Południowa; † 19 maja 1840 w Harrodsburgu, Kentucky) był brytyjsko-amerykańskim politykiem i gubernatorem Kentucky w latach 1820-1824. Reprezentował również ten stan w obu izbach Kongresu z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej.

Wczesne lata i rozwój

Młody John Adair otrzymał wykształcenie szkolne w Charlotte, po czym rozpoczął karierę wojskową. Brał udział w wojnie o niepodległość i walczył pod dowództwem generała Jamesa Wilkinsona przeciwko Indianom w 1791 i 1792 roku. Wreszcie służył w wojnie 1812 roku jako dowódca pułku pod dowództwem generała Andrew Jacksona.

Równolegle z karierą wojskową rozwijała się jego kariera polityczna. Jeszcze przed przeprowadzką do dzisiejszego Kentucky w 1788 r. był członkiem Konwencji Karoliny Południowej, która ratyfikowała Konstytucję Stanów Zjednoczonych. W 1792 roku był członkiem Konwencji Konstytucyjnej Kentucky. W latach 1793-1803 kilkakrotnie zasiadał w Izbie Reprezentantów nowego stanu, ostatecznie zostając przewodniczącym Izby. W latach 1805 i 1806 reprezentował Kentucky w Senacie Stanów Zjednoczonych. W tym czasie jego nazwisko było kojarzone z Aaronem Burrem i jego spiskiem. Dowód na zaangażowanie Adaira nigdy nie został ustalony; później uznano go za niewinnego w tej sprawie. Jednak sama plotka kosztowała go miejsce w Senacie i tymczasowo utrudniła jego karierę polityczną. Dopiero w 1817 r., po uniewinnieniu i sukcesach militarnych w wojnie 1812 r., powrócił na scenę polityczną dzięki ponownemu wyborowi do legislatury stanu Kentucky.

Gubernator Kentucky

W dniu 7 sierpnia 1820 r. Adair został wybrany na gubernatora Kentucky niewielką przewagą głosów. Wygrał z 32,8 procentami głosów, wyprzedzając Josepha Desha (32,0 procent), Williama Logana (19,9 procent) i Anthony'ego Butlera (15,3 procent), z których wszyscy, podobnie jak on, byli członkami Partii Demokratyczno-Republikańskiej. Przewaga Adaira nad Deshą wyniosła zaledwie 546 głosów. Jego kadencja rozpoczęła się 29 sierpnia tego samego roku i zakończyła 24 sierpnia 1824 r. W momencie objęcia przez niego urzędu stan wciąż cierpiał z powodu kryzysu gospodarczego z 1819 r., więc głównym zadaniem jego rządu było przezwyciężenie tego kryzysu. Osiągnął tylko częściowy sukces w tej dziedzinie, ponieważ niektóre z jego planowanych reform nie uzyskały poparcia większości lub zostały odrzucone jako niezgodne z konstytucją. Pozostała tylko jedna reforma bankowa. Poza tym, podobnie jak jego poprzednicy, pracował nad poprawą infrastruktury stanu. Podczas jego kadencji Kentucky zgodziło się na Kompromis Missouri.

Po zakończeniu kadencji większość czasu spędzał w domu na swojej farmie. Był właścicielem niewolników. W latach 1831-1833 przez jedną kadencję zasiadał w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W tym czasie należał do nowo powstałej Partii Demokratycznej prezydenta Andrew Jacksona.

Zaszczyty

Jego imieniem nazwano hrabstwo Adair w stanie Iowa, hrabstwo Adair w stanie Kentucky i hrabstwo Adair w stanie Missouri.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności