Wikibiopedia

 

John Mendelson

John Jakob Mendelson (ur. Jakob Mendelson w lipcu 1917 r. w Płocku, Imperium Rosyjskie; zm. 20 maja 1978 r.) był brytyjskim politykiem polskiego pochodzenia.

Życie

Jakob Mendelson urodził się w 1917 r. w rosyjskiej części Polski, która została podbita przez Cesarstwo Niemieckie podczas I wojny światowej. Miasto Płock stało się częścią odrodzonej Polski w 1918 roku. Nie wiadomo jeszcze, gdzie dokładnie mieszkała rodzina Mendelsona w kolejnych latach. Przed emigracją do Anglii w 1939 r. mieszkał w Zbąszyniu na granicy polsko-niemieckiej w obozie dla uchodźców, który musiał zostać utworzony przez państwo polskie dla Polaków i bezpaństwowców deportowanych z Rzeszy Niemieckiej w ramach Akcji Polskiej w 1938 roku.

John Mendelson studiował ekonomię w London School of Economics, uzyskując tytuł B. Sc. i pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Cambridge. W 1943 r. został powołany do pionierskiej jednostki armii brytyjskiej. Następnie służył głównie w Royal Army Educational Corps i stacjonował w Getyndze jako członek Armii Renu w okupowanych Niemczech.

Po demobilizacji, w 1949 r. Mendelson został wykładowcą nauk politycznych na Wydziale Studiów Zaocznych Uniwersytetu w Sheffield. Jako związkowiec był wiceprzewodniczącym Sheffield Trades and Labour Council. W czerwcu 1959 r. wygrał wybory uzupełniające w okręgu wyborczym Penistone jako kandydat Partii Pracy i obronił swoje miejsce w parlamencie w kolejnych wyborach. Był członkiem Komisji Budżetowej. Mendelson był także członkiem delegacji Partii Pracy do Zgromadzenia Konsultacyjnego Rady Europy w latach 1973-1977 oraz delegacji Partii Pracy do Unii Zachodnioeuropejskiej w latach 1973-1976.

Mendelson należał do lewego skrzydła Partii Pracy i był członkiem Tribune Group. Wypowiadał się przeciwko interwencji USA w Wietnamie w 1965 roku.

Pisma

(współautor): The Sheffield Trades and Labour Council, 1858 to 1958, Sheffield : Sheffield Trades and Labour Council, 1958.

Literatura

Mendelson, John Jakob, w: Werner Röder, Herbert A. Strauss (red.): Biographisches Handbuch der deutschsprachigen Emigration nach 1933. vol. 1: Politik, Wirtschaft, Öffentliches Leben. Monachium : Saur 1980, s. 489

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności