Wikibiopedia

 

Sophie Agnel

Sophie Agnel (* 1964 w Paryżu) jest francuską pianistką kreatywnego jazzu i muzyki improwizowanej, która jest szczególnie znana ze swoich rozszerzonych możliwości dźwiękowych na fortepianie preparowanym. Używa również syntezatorów.

Życie i twórczość

Agnel pogłębiła swoje studia muzyki klasycznej w Paryżu w latach 1985-1989, specjalizując się w jazzie i improwizacji u George'a Russella i Davida Liebmana, a następnie ukończyła muzykologię w 1991 roku. Podczas studiów grała ze swoim trio jazzowym, a także chansons i muzykę afro-kubańską. Od lat 90. występuje jako solistka (m.in. na Total Music Meeting w 2007 r.), ale pracuje także w duetach z Bruno Chevillonem, Paulem Rogersem, Philem Mintonem, Christine Wodrascką czy Catherine Jauniaux oraz w triach z takimi muzykami jak Noël Akchoté/Christian Rollet, Hélène Breschand/Thierry Madiot, Michel Doneda/Michael Nick, eRikm/Axel Dörner. Grała również w zespole Archipel. Występowała ze swoim Qwat Neum Sixx (z Daunikiem Lazro, skrzypkiem Michaelem Nickiem i grającym na żywo muzykiem elektronicznym Jérôme Noetingerem) w Ulrichsberg w 2008 roku. Regularnie współpracuje również z Fabrice Charles, Jean Pallandre, John Butcher, Andrea Neumann, Rhodri Davies, Claire Bergereau i Ikue Mori.

Agnel wydała również albumy z Christianem Brazierem, Sunny Murray, Rasul Siddik, Lionel Marchetti i Jérôme Noetinger, Olivier Benoît (Rip Stop), Guillaume Orti, Christine Wodrascka, Pascale Labbé, Alex Grillo, Phil Minton, a także Martin Brandlmayr, Martin Siewert i Joe Williamson. W 2014 roku Olivier Benoît wprowadził ją do Orchestre National de Jazz.

Przez 15 lat pracowała jako nauczycielka muzyki, założyła warsztaty improwizacji w szkole muzycznej w Tuluzie, gdzie mieszka, a także prowadzi zbiorowe zajęcia improwizacji w innych francuskich miastach (z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, ale także z więźniarkami).

Dyskografia

Capsising Moments (Emanem 2008; album solowy)

Quatuor qwat neum sixx (2007)

Archipel: Space Casino (z Emmanuelem Petitem, Lionelem Marchettim, Mathieu Werchowskim, Pascalem Battusem)

Sophie Agnel / Daunik Lazro: Marguerite d'Or Pâle (Fou Records, 2016)

Słuchowisko radiowe

Oh Endless Is This Misery, słuchowisko na żywo z okazji Światowego Kongresu przeciwko Imperializmowi i Kolonializmowi we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Sophie Agnel, Oliver Augst, Bonćhaka, Marcel Daemgen, Ehinger, Horny, Kashakashvili, Philippe Pirotte, Tracey Rose, Melati Suryodarmo, Sadie Woods; hr, Mousonturm 2023.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności