Wikibiopedia

 

Yazz Ahmed

Yazz Ahmed (ur. 1983 w Bahrajnie) - bahrainsko-brytyjski muzyk jazzowy (Trompete, Scheldhorn, Kompozycja). Ona przetwarza wpływy świata arabskiego i zachodniego w jej psychedelic Arabic Jazz.

Życie i służba

Ahmed spędził swoje dzieciństwo w Bahrein; w wieku dziewięciu lat przyjechała do Wielkiej Brytanii i tam mieszka również dzisiaj. Gdy miała dziewięć lat, zaczęła grać na trąbce. Zachęcony przez swojego dziadka, jazz-trompeter Terry Brown, Ahmed zrobił szybkie postępy, wziął prywatne lekcje i grał w orkiestrze szkolnej. Po liceum zdobyła tytuł licencjata na Kingston University, a następnie studiowała w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

W czasie pobytu w Londynie założyła własną grupę, z którą przyjęła swój debiutancki album Finding My Way Home (2011), na którym rozpoczęła się dyskusja na temat połączenia jazzu i muzyki arabskiej. W 2012 r. Ahmed Bahrain reprezentował Olimpiadę Kulturalną w Londynie i przyłączył się do renomowanych muzyków z Zatoki Arabskiej we współpracy z Transglobal Underground. Projekt ten, In Transit, był wspierany przez British Council w Dubaju i Londynie. W 2014 roku otrzymała stypendium kompozycyjne od Birmingham Jazzlines, które pomogło jej w pisaniu nowego dużego apartamentu Alhaan al Siduri, który w 2015 roku został zaprezentowany w CBSO Centre w Birmingham. Ponadto został on wyznaczony przez Warriors Tomorrow wojowników z pomocą PRS Women Make Music do napisania apartamentu; Polyhymnia została zaprezentowana w tym samym roku w Londynie przez kobiecą okupację Nu Civilisation Orchestra. W 2017 r. za jej albumem został La Saboteuse (wraz z Shabaka Hutchings na bassklarinette, Naadia Sherriff na Fender Rhodes oraz Lewis Wright na vibraphon), znany na całym świecie. Wprowadziła między innymi ćwierćtonowy róg skrzydłowy, który pozwala jej bardzo zbliżyć się do konkretnych skal muzyki arabskiej.

W ostatnich latach Ahmed prowadził swój zespół na koncertach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, Kuwejcie, Algierii, Turcji, Francji i Niemczech, m.in. podczas dni jazzowych w Lipsku i Festiwalu Jazzowym we Frankfurcie. Nagrała również i grała z Radiohead (The King of Limbs), Lee Perry, ABC, Swing Out Sister, Joan as Police Woman, Tarek Yamani i Amel Zen na całym świecie, grając z zespołem Art-Rock These New Puritans. Pracowała również z Toshiko Akiyoshi, Rufus Reid, Mark Nightingale, John Gunst i London Jazz Orchestra.

Uwagi dyskograficzne

Finding My Way Home; Suntara Records 2011

La Saboteuse; Naim Jazz 2017

A Shoal of Souls; Bandcamp 2019 (Single)

Polyhymnia; Ropeadope, 2020

Polyhymnia Remixed, Bandcamp, 2020 (EP)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności