Wikibiopedia

 

Gita Gopinath

Gita Gopinath (ur. 8 grudnia 1971 w Mysore w stanie Karnataka w Indiach) - indyjsko-amerykańska ekonomistka, a od początku 2019 roku główna ekonomistka Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Życie

Gita Gopinath posiada tytuł licencjata z Lady Shri Ram College oraz tytuły magistra z Delhi School of Economics i University of Washington. Doktorat z ekonomii uzyskała w 2001 roku na Uniwersytecie Princeton. Wśród jej przełożonych byli Kenneth S. Rogoff i Ben Bernanke. W latach 2001-2005 wykładała jako adiunkt ekonomii na Uniwersytecie w Chicago.

W 2005 roku Gopinath przeniósł się na Uniwersytet Harvarda, gdzie w 2010 roku został profesorem, a od 2015 roku pełni funkcję John Zwaanstra Chair in International Studies and Economics. W latach 2016-2018 była oficjalnym doradcą ekonomicznym kierowanego przez komunistów rządu w indyjskim stanie Kerala. Na początku 2019 roku zastąpiła Maurice’a Obstfelda na stanowisku głównego ekonomisty MFW, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku. W październiku 2021 roku ogłosiła, że na przełomie roku odejdzie i wznowi swoją wakującą profesurę na Harvardzie.Ojciec Gopinatha jest rolnikiem i menedżerem. Jest żoną Iqbala Singha Dhaliwala, który jest badaczem w Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab na wydziale ekonomii Massachusetts Institute of Technology.Posiada zarówno obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, jak i Indii.

Badania

Badania Gity Gopinath koncentrują się na międzynarodowych stosunkach handlowych oraz roli taryf i walut. Zajmowała się również kryzysami walutowymi na rynkach wschodzących.Wraz z Jeremym Steinem badała hegemonię dolara w międzynarodowym systemie walutowym. Obaj uważają, że hegemonia jest na dłuższą metę zagrożona, jeśli Stany Zjednoczone stracą udział w światowym rynku eksportowym.

Nagrody

2011: Young Global Leader Światowego Forum Ekonomicznego

2012: 25 Indian do obserwacji, Financial Times

2014: Best 25 Economists under 45, Międzynarodowy Fundusz Walutowy

2018: Wybrany na członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki

2019: Uwzględniony w zestawieniu “Top Global Thinkers” magazynu Foreign Policy.

2019: Pravasi Bharatiya Samman

Publikacje (wybór)

Handbook of International Economics, co-edited with Kenneth S. Rogoff and Elhanan Helpman, vol. 4, Elsevier 2014, ISSN 1573-4404

Workbook for the Foundation of International Economics, współredagowany z Maurice’em Obstfeldem i Kennethem S. Rogoffem, MIT Press 1998.

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności