Wikibiopedia

 

Ma Anand Sheela

Ma Anand Sheela (* 28 grudnia 1949 w Baroda, Indie) była sekretarzem, rzecznikiem i “prawą ręką” Guru Bhagwan Shree Rajneesh od 1981 do 1985 roku. Dziś mieszka w Szwajcarii jako Sheela Birnstiel.

Biografia

Młodzież - do 1980 r.

Sheela urodziła się Ambalala Patel Sheela w 1949 roku w indyjskim mieście Baroda i tam się wychowała. Tuż przed studiami uniwersyteckimi w USA poznała Bhagwan Shree Rajneesh. Po powrocie do Indii w 1972 roku rozpoczęła swoją karierę u boku Bhagwana. Nieco później wróciła do USA, wyszła za mąż za Amerykanina i odtąd nazywała się Sheela Silverman.

Rajneeshpuram - 1981 do 1985

10 lipca 1981 roku, jako prezes Rajneesh Foundation International, Sheela kupiła 25 600-akrowe Big Muddy Ranch w centralnym Oregonie w pobliżu wioski Antelope i zostało ono przemianowane na Rancho Rajneesh. Antelope liczyła wówczas 47 mieszkańców. Bhagwan wprowadził się do gminy (aszramu) w sierpniu, a Sheela została jej przywódczynią.

W krótkim czasie osada Rajneeshpuram, jak ją oficjalnie nazywano, rozrosła się (1983: 1.500 mieszkańców, 1985: 3.000 mieszkańców). Odziani na czerwono wyznawcy Bhagwana, zwani sannyasinami, przekształcili jałową pustynną ziemię w żyzne pola uprawne. Miasto otrzymało własną pocztę, szkołę, straż pożarną i policję, centra handlowe, restauracje i system transportu publicznego z 85 autobusami. Jego zbiornik wodny o pojemności 1,323 mln metrów sześciennych otrzymał nagrodę za innowacyjny, przyjazny środowisku projekt, a własna elektrownia dostarczała miastu potrzebną energię elektryczną.

Sheela, znana obecnie jako Ma Anand Sheela, wraz ze swoim żeńskim kowenem autorytatywnie zarządzała gminą. Wprowadziła religię Rajneeshizmu i zaczęła ubierać się jak najwyższa kapłanka. Ponieważ Bhagwan od momentu wjazdu do USA był w okresie milczenia i nie mówił o tym, odebrano to jako jego przyzwolenie na zmiany w ruchu.

Jej sukces i ekspansja przyciągnęły krytyków, pojawił się też lokalny opór. W 1982 roku Sheeli udało się wpłynąć na wybory do rady lokalnej w Antelope. Większością głosów, które się pojawiły, w 1984 roku zmieniono nazwę Antelope na Rajneesh.

W tym samym roku znów doszło do ingerencji wyborczej, gdy Sheela osiedliła bezdomnych w Wasco County. Dzięki tym głosom sannyasini zdobyli dwa miejsca w wyborach do Komisji Hrabstwa Wasco.

We wrześniu 1984 roku Ma Anand Sheela podżegała jedną ze swoich grup do przeprowadzenia ataku, w wyniku którego bary sałatkowe w kilku restauracjach w małym miasteczku The Dalles zostały skażone salmonellą, co spowodowało zachorowanie 751 mieszkańców. Nie było ofiar śmiertelnych, ale 47 osób wymagało hospitalizacji. Atak ten jest uważany za pierwszy atak bioterrorystyczny XX wieku. Posłużyła ona jako test przed wyborami w listopadzie 1984 roku, które miały wyłonić nowych komisarzy hrabstwa Wasco.

W maju 1985 roku Sheela zwołał spotkanie kręgu przywódczego, aby zaplanować zabójstwo prokuratora okręgowego Charlesa H. Turnera, który prowadził śledztwo w sprawie grupy. Plan ten jednak nigdy nie został zrealizowany.

Rozstanie z Bhagwanem i zatrzymanie - 1985 do 1988

12 września 1985 r. Sheela rozstała się ze swoim mistrzem duchowym i dzień później wyjechała z USA do Europy; za nią podążyli inni członkowie hard core. 15 września Bhagwan oskarżył ją o podpalenie, podsłuch, próbę zabójstwa i masowe zatrucie. Władze śledcze znalazły następnie w mieszkaniu Sheela sprzęt do podsłuchów i testów bioterrorystycznych.

28 października 1985 roku Sheela została aresztowana w Republice Federalnej Niemiec i przekazana do Oregonu. Na początku 1986 roku została skazana na dziesięć lat więzienia. 13 grudnia 1988 roku, po 39 miesiącach spędzonych w więzieniu w Pleasanton w Kalifornii, została zwolniona za dobre sprawowanie i natychmiast wyjechała do Szwajcarii.

W październiku 1985 roku komuna Rajneeshpuram upadła; Bhagwan został aresztowany, skazany za składanie fałszywych zeznań władzom imigracyjnym i deportowany z USA. Większość wyznawców uciekła z osady. Od listopada 1985 roku wieś Rajneesh znów nosi nazwę Antelope i liczy 60 mieszkańców.

Rajneeshpuram stał się współczesnym miastem duchów. 2 grudnia 1988 roku ranczo zostało przejęte i firma ubezpieczeniowa zapłaciła za nie 4,5 mln dolarów. Rolnik kupił dawne Big Muddy Ranch, a następnie przekazał je w spadku chrześcijańskiemu obozowi młodzieżowemu, który przemianował je na Young Life’s Washington Family Ranch i od tego czasu używa go jako obozu letniego.

Szwajcaria - od 1988 do dziś

W Szwajcarii Sheela wyszła za mąż za szwajcarskiego sannyasina, dostała szwajcarski paszport i teraz nazywa się Sheela Birnstiel. Nie pozwolono jej jednak opuścić Szwajcarii, gdyż istniał nakaz Interpolu aresztowania jej w związku ze spiskiem w sprawie zabójstwa Charlesa Turnera. W 1994 roku dwie Brytyjki Sally-Anne Croft i Susan Hagen zostały deportowane do USA i tam skazane za udział w spisku. Sheela nie mogła zostać poddana ekstradycji, ponieważ jest obywatelką Szwajcarii, ale sprawę przejęły władze tego kraju. Szwajcarski sąd skazał ją także w lutym 1999 roku za spisek w celu popełnienia morderstwa, ale nie musiała odbywać kary, bo sąd uznał ją za już odbytą. W styczniu 2000 roku Sheela została aresztowana z nakazu Interpolu po programie telewizyjnym we Frankfurcie nad Menem, ale została zwolniona po trzech godzinach. Władze USA nie zdołały anulować nakazu po jej skazaniu w Szwajcarii.Dziś Sheela prowadzi dwa domy mieszkalne dla osób starszych i niepełnosprawnych w Maisprach i Waldenburgu. Początkowe obawy, że może ona wprowadzić do domów nauki Bhagwana, nie potwierdziły się.

W 1996 roku wydała książkę Nie zabijaj go! Opisuje w nim, jak poznała i pokochała Bhagwana oraz jak z jej perspektywy rozwijały się wydarzenia w USA. Sama określa się jako wierna uczennica Bhagwana. Jako partnerka do wywiadów i współczesny świadek odgrywa też główną rolę w serialu dokumentalnym Wild Wild Country z 2018 roku. Sześcioodcinkowy serial Netflixa skupia się na projekcie komuny Rajneeshpuram w Oregonie, którym Sheela kierowała w latach 1981-1985. W 2008 roku Sheela pracowała z Davidem Woodardem i Christianem Krachtem nad wystawą sztuki w zuryskim Cabaret Voltaire.

Literatura

Max Brecher: A Passage to America. Radykalnie nowe spojrzenie na Bhagwan Shree Rajneesh i kontrowersyjną amerykańską komunę. Book Quest Publishers, Bombaj 1993.

Lewis F. Carter: Charyzma i kontrola w Rajneeshpuram. Cambridge University Press, 1990, ISBN 0-521-38554-7.

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności