Wikibiopedia

 

Teresa Czerwińska

Teresa Tatiana Czerwińska, z domu Tumanowska (* 7 września 1974 w Daugavpils), polska ekonomistka. Od stycznia 2018 r. do czerwca 2019 r. kierowała Ministerstwem Finansów w rządzie Morawieckiego.

Życie

Córka polskich rodziców (Bogusława i Ludmiły), urodziła się w Łotewskiej SRR. Studiowała na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziałach Nauk Społecznych i Zarządzania. Tam też w 2000 r. obroniła pracę doktorską Działalność lokacyjna towarzystw ubezpieczeniowych na rynku kapitałowym w Polsce. Rozprawę habilitacyjną, również napisaną tamże w 2009 r., zatytułowała Polityka inwestycyjna instytucji ubezpieczeniowych - istota, uwarunkowania, instrumenty.

Następnie pracowała jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. W 2011 r. przeniosła się do Katedry Systemów Zarządzania Finansami na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 2015-2018 pełniła również funkcję Sekretarza Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk.

Od grudnia 2015 r. do czerwca 2017 r. była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Następnie przeniosła się do Ministerstwa Finansów na to samo stanowisko. W styczniu 2018 r. została ministrem finansów w rządzie Morawieckiego. W czerwcu 2019 r. dołączyła do zarządu Narodowego Banku Polskiego. W marcu 2020 r. została jednym z wiceprezesów Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Życie prywatne

Jest mężatką i ma córkę.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności